Üç kadın Van'da anıldı: Mücadelelerini yükselteceğiz

Van'da Paris'te katledilen devrimci Kürt kadınlar anıldı.

Fransa'nın başkenti Paris'te 2013 yılında katledilen devrimci Kürt kadınlar Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez Van'da anıldı.

DBP il binasında yapılan anma programına HDP-DBP PM üyeleri, il yöneticileri, TJA üyeleri, Barış Anneleri ve STK temsilcileri katıldı.

Etkinlikte konuşma yapan DBP Van İl Eş Başkanı Sevinç Şeker, Sakince Cansızlar'ın planlı ve organize edilmiş bir suikastla katledildiğini söyledi. Aradan 4 yıl geçmesine rağmen suikast soruşturmasında henüz ilerleme sağlanmadığını kaydeden Şeker, Fransa hükümetini katliamın aydınlatılması için gerekli adımları atmaya çağırdı. Sakine Cansızlar'ın kendilerine miras olarak bıraktığı kadın özgürlük mücadelesini yükselteceklerini belirten Şeker, katliamda yaşamını yitirenleri minnetle andıklarını dile getirdi.

Şeker’in ardından konuşan Barış Anneleri de katliamlara ve verilen ağır bedellere rağmen mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Anma programı Sakine Cansız ve arkadaşlarının yaşamından kesitlerin sunulduğu sinevizyon gösterimi, şiir ve müzik dinletisiyle sona erdi.