Küresel ısınma Büyük Set Resifi’nde dönüşü olmayan hasara yol açtı

Küresel ısınma nedeniyle dünyanın uzaydan görülebilen canlı organizmalarca oluşturulan en büyük yapısı olan Büyük Set Resifi’ndeki tahribatın bir daha düzelmeyeceği bildirildi.

Avustralya’nın Queensland eyaleti açıklarında bulunan The Great Barrier Reef (Büyük Set Resifi) adlı mavimsi yapıda geçtiğimiz yıl küresel ısınmadan kaynaklı beyazlaşma meydana gelmişti. Buna 2015 ve 2016 yıllarında kaydedilen rekor sıcaklıklar neden olmuştu.

Uluslararası bir uzman ekibince yapılan ve Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 344 bin kilometrekarelik bir alanı kaplayan Büyük Set Resifi’ndeki resiflerin sadece yüzde 9’luk bir kısmı beyazlaşmadan kurtulabildi. Uzmanlara göre, rengini kaybeden resiflerin önümüzdeki on yıllarda renklerini yeniden alabilmeleri ise mümkün olmayacak.

Araştırmaya ilişkin makalede, Büyük Set Resifi’nin beyazlaşma aşamalarından önceki haline dönme şansının çok düşük olduğu kaydedildi. Buna argüman olarak ise önümüzdeki 10 ila 20 yıl içerisinde küresel ısınmanın artmaya devam edecek olması gösterildi.

Büyük Set Resifi’ne ilişkin geçtiğimiz yıl iklim uzmanlarınca çağrı yapılmış ve resiflerin günümüze kadar hiç olmadığı şekliyle beyazlaşmaya devam ettiği uyarısı yapılmıştı.