Çağrı: Hasankeyf için bir şey yap/çiz/söyle

Hasankeyf Koordinasyonu 'Hasankeyf İçin Bir Şey -Yap/Çiz/Söyle Eylem Günü' için çağrıda bulundu.

Hasankeyf Koordinasyonu, 14 Eylül'deki 'Hasankeyf İçin Bir Şey -Yap/Çiz/Söyle Eylem Günü'ne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Bir kez daha 'Hasankeyf İçin Geç Değil' diyerek yaşam ve dayanışmayı seven insanları ve sivil toplum örgütlerini küresel düzeyde 14 Eylül 2019 günü 'Hasankeyf İçin Bir Şey-Yap/Çiz/Söyle Eylem Günü'ne katılmaya çağırıyoruz. İnsanlığın ortak mirası için kritik bir eşikteyiz. Su tutuluyor ve Hasankeyf halka kapatılmak isteniyor. Bu defa başta sanatın evrensel gücü olmak üzere vicdanımızla, yaratıcılığımızla Hasankeyf ve Dicle Nehri için harekete geçelim" denildi.

'TEPKİLER SONUÇ VERİYOR'

"14 Eylül günü ve öncesi üreteceğimiz ve ortaya koyacağımız sanatla bir yıkım ve sömürü projesi olan Ilısu’ya karşı sesimizi hep birlikte yükseltelim" vurgusunun yapıldığı açıklamada, şunlar da kaydedildi:

"Son aylarda ülkemizde birçok insan ve kurum Dicle Vadisi’ndeki tüm canlılar ve kültür için sesini yükseltmeye başladığından, hükümet 10 Haziran 2019 için Ilısu Barajı’nda ilan ettiği su tutmayı ertelemek zorunda kaldı. Tüm protestolara rağmen 23 Temmuz 2019’da fark ettik ki hükümet sessiz sedasız su tutmayı başlattı ve bizi bir oldubittiyle karşı karşıya bırakmak istiyor. Ancak bunu şimdi de sonraki bir aşamada da asla kabul etmiyoruz. Dicle Vadisi henüz kaybedilmemiştir, kurtarabileceğimiz daha çok değer var. Her şeyden önce doğa, kültür ve yaşam alanları için kazanılacak bir umut var.

Hasankeyf ve Dicle’de, Kaz, Cudi ve Munzur Dağları, Salda Gölü, Kuzey ve ODTÜ ormanlarında ve onlarca başka yerde dayatılan yıkımın karşısında yaşama ve yaşatmaya dönük bir mücadelenin olduğunu görüyoruz.

'HASANKEYF İÇİN SANAT YAPIN'

14 Eylül’de dünyanın neresinde olursanız olun, enstrümanlarınızı alıp dışarıda veya evinizde çalın ve/veya şarkı ile türkülerinizi tehdit altındaki Dicle Vadisi’nin kültürel ve doğal mirası için söyleyin. Fırça, kalem veya ellerinizi kullanarak tuvale, kâğıda, duvara veya yere Hasankeyf’i, Dicle’yi ve tehdit altındaki diğer doğa ve yaşam alanlarını çizin. Kimlikler üstü bir değere sahip Hasankeyf için illaki yapacağımız bir şey var. Hasankeyf ve Dicle seni ve beni bekliyor. Birkaç şirketin daha fazla para kazanması uğruna ve hükümetin tahakküm politikalarını geliştirmesi için coğrafyamızın kalbini söküp atmalarına izin vermeyelim. Evet, şimdi Hasankeyf için şey yapma vakti. Yaptığımız çalışmalarla ilgili fotoğraf ve videoları şimdiden #HasankeyfİçinGeçDeğil hashtag'i ile ya da kampanya günü ve saati olan 14 Eylül günü saat 20.00’de Hasankeyf Koordinasyonu’nun sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacak hashtag ile paylaşarak, kampanya aracılığıyla kamuoyunun dikkatini Hasankeyf ve Dicle’nin çığlığına çevirebilir ve projeyi durdurabiliriz.

Hasankeyf’i ve Dicle’yi kurtarabiliriz. Herkes bulunduğu yerden küçük ama önemli bir katkı yapabilir! Acil olarak Batman Valiliğinin 8 Ekim’de Hasankeyf’i topluma kapatma ilanına sanatımızla, yaratıcılığımızla, yapacaklarımızla karşı çıkalım. Bizim mücadelemiz hep devam edecek, bundan şüphe olmasın. Bu yıkım projesinin neresinden dönersek dönelim hepimize kazançtır!"