İstanbul’da emeklilikte adalet için miting

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) çağrısıyla İstanbul’da emeklilikte adalet için miting düzenlendi.

“Emeklilikte insanca yaşamak haktır. Emeklilikte adalet istiyoruz” sloganıyla Kartal Meydanı’nda miting organize edildi. Mitinge binlerce kişi katıldı.

DİSK’e bağlı sendikalar, emekli dernekleri ve çok sayıda emek örgütünün katıldığı mitingin açılış konuşmasını yapan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, ülkedeki emeklilerin sefalete mahkum edildiğini belirtti.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise Türkiye’de 14 milyonu aşkın emekli ve hak sahibi olduğunu hatırlatarak, “Emeklilikte insanca bir yaşam umudu çalınıyor. Milyonları kapsayan emeklilik sisteminin getirdiği eşitsizlikler emeklilikte adalet sorununu derinleştiriyor. İnsanca bir yaşam giderek zorlaşıyor. Düşük emekli aylıkları sebebiyle emekliler ya iş arıyor ya da çalışıyor” dedi.

Adaletsizliklerin tesadüf olmadığını ifade eden Arzu Çerkezoğlu, “Emekliler AKP iktidarlarının gayet bilinçli politikaları sonucu yoksullaştı. 2008 yılında kabul edilen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile emeklilik koşulları zorlaştırıldı. Emekli maaşları adım adım düşürüldü” şeklinde konuştu.

Arzu Çerkezoğlu şunları ekledi: “Milyonlarca emekli ise değil asgari ücretin altında açlık sınırının altında bir gelirle yaşamını sürdürmek zorunda bırakıldı. İktidar emeklilerin taleplerini dikkate almıyor. Emekçiler olarak mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. İktidar, 8 Eylül 1999 ve sonrası işe başlayan milyonlar için kademeli emeklilik başta olmak üzere ‘Emeklilikte adalet’ taleplerine kapıyı kapatıyor. Yetmiyor Orta Vadeli Program’da tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında hem kıdem tazminatına hem de sosyal güvenlik sisteminin özelleştirilmesine yol vermeye çalışıyor. Sizin Orta Vadeli Program’ınız varsa emeğin de mücadele programı var. Kıdem tazminatımıza el uzatmanıza izin vermeyeceğiz. Emeklilikte adaleti sağlayana kadar mücadele edeceğiz. Emeklerin insanca yaşaması için tek yürek, tek yumruk olacağız.”

Konuşmalardan sonra miting, “Direne direne kazacağız" sloganıyla sona erdi.