HPG’den Ekim ayı savaş bilançosu: 278 eylem, 205 işgalci cezalandırıldı

HPG, Ekim ayı savaş bilançosunu açıkladı. Gerçekleştirilen 278 eylemde 205 işgalci Türk askeri cezalandırıldı. Çok sayıda askeri malzeme de imha edildi. Çatışmalarda 12 gerilla şehadete ulaştı.

HPG Basın İrtibat Merkezi, “TC’nin, geçen yüz yılı başta Kürtler olmak üzere Türkiye’deki tüm halkları Türkleştirerek tasfiye ettikten sonra, bu kanlı miras üzerine Türk ulus-devletini kurma politikasının sonuç almadığı ortadadır. Kürt halkına, mücadelesine ve gerillasına her gün ömür biçenler, yeni yüz yılda da her alanda direnen bir halk gerçekliği ve gerilla mücadelesi ile yüz yüzedir. Türk devleti, Kürt halkının varlığını ve özgür yaşam hakkını tanımayıp soykırım politikalarında ısrar ettikçe, bu mücadele de kesintisiz devam edecek ve mutlaka sonuç alacaktır. Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın son bir yılda ve Ekim ayında yürüttüğü direniş bunun somut göstergesi olmaktadır” dedi.

APOCU FEDAİ RUHLA DESTANSI DİRENİŞ

“Ekim ayı, halkımızın Uluslararası Komplo ve soykırımcı sömürge sisteme karşı her gün ve her alanda mücadele halinde olduğu bir ay olarak tarihte yerini aldı” denilen açıklamada şunlar belirtildi: “Halkımızın tüm zindanlardaki tecrit politikasını sonlandırma, Önderliğimizin fiziki özgürlüğünü sağlama, düşman baskılarına direnme, işgal planlarını bozma ve özgür yaşamı inşa mücadelesi Devrimci Halk Savaşı Stratejisi temelinde gün be gün büyürken, Kurdistan Özgürlük Gerillası da Apocu fedai ruhla geliştirdiği destansı direnişiyle bu mücadelede üzerine düşen rolü oynamaya çalışmaktadır.

Ekim ayı mücadelesini Ölümsüzler Taburu’nun (Tabura Nemiran) fedai militanları Rojhat Zîlan ve Erdal Şahin yoldaşlarımız 1 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirdikleri tarihi eylemle başlattı. Sömürgeci soykırımcı TC sistemini ve faşist rejimini derinden sarsıp, çok anlamlı bir ders verdi. Rojhat ve Erdal yoldaşların müthiş profesyonellik düzeyindeki eylemleriyle zirveye taşıdıkları Apocu fedai ruh, dalga dalga tüm Kurdistan’a yayılarak önemli sonuçlar açığa çıkardı. Kurdistan Özgürlük Gerillası da bu yüksek ruhu, cesareti, fedailik ölçüsünü, profesyonelliği ve dönem öncülüğünü kendisine örnek alarak Serhed’den Amed ve Mêrdîn’e, Metîna’dan Zap, Avaşîn ve Xakurkê’ye kadar hemen her gün onlarca eylem gerçekleştirerek düşmana ağır darbeler vurdu. Bakur’da ve Medya Savunma Alanları’nda koordineli gerilla eylemi başta olmak üzere sızma, saldırı, pusu, sabotaj, suikast ve ağır silah taktiklerini iç içe yetkince pratikleştirerek önemli bir direniş ve savaş düzeyi ortaya çıkardı. Güçlerimizin yüksek performansla kesintisiz bir biçimde gelişen bu eylemleri işgalci düşmanın planlarını boşa çıkarıp sonuçsuz bıraktı. İşgalci Türk devleti, faşist rejimi ve onun özel savaş medyası Bakurê Kurdistan ve Medya Savunma Alanları’ndaki savaşın hakikatini ve sonuçlarını başta Türkiye toplumundan ve tüm kamuoyundan sürekli gizlemeye çalıştı. Rojhat ve Erdal yoldaşların büyük eylemiyle önemli oranda Türkiye gündemine taşınan savaş gerçeği, Ekim ayı boyunca aralıksız bir şekilde devam etti. Bu savaşın günlük sonuçları ve eylem görüntüleri halkımızın ve tüm kamuoyunun bilgisine sunularak ortaya konuldu.

12 GERİLLA ŞEHADETE ULAŞTI

Bu sonuçlar şehit yoldaşlarımızın büyük emeği ve fedai ruhla yürüttüğü mücadele sayesinde açığa çıktı. Ekim ayı içerisinde Rojhat Zîlan (Özkan Şahin), Erdal Şahin (Hasan Oğuz), İbrahim Tolhildan (Bilal Şahin), Nurhak Dêrik (Ramazan Temel), Jîndar Rûmet Meyaser (Berjîn Arşimet), Zagros Besta (Ahmed Çorto), Hüseyin Pîran (Cahit Aktay), Rûken Zîlan (Zeynep Sevim), Cudî Çekdar (Kıymet Özmen), Bedran Merdan (Nazım Hikmet Ülgen), Ciwan Amed (Onur Kamiloğlu), Seyit Brûsk (Muhammed Gönyeli) yoldaşlarımız kahramanca savaşarak şehadete ulaştı.

TÜRK DEVLETİ BAŞÛRÊ KURDISTANI İŞGAL PLANINDA KDP’Yİ EMİR ERİ OLARAK KULLANIYOR

Türk devleti işgal planlarını pratikleştirirken sürekli olarak alanlardaki gerilla varlığını öne sürerek Başûrê Kurdistan’daki işgal amacını gizlemeye çalıştı. Ancak 7 Ekim’de Barzan bölgesine dönük başlayan ve hala devam eden işgal harekâtı sömürgecilerin kirli planlarını açığa çıkardı. Türk ordusu Barzan bölgesinin derinliklerine ve yüksek yerlerine yerleşerek Başûrê Kurdistan’ın tüm stratejik alanlarını işgal etme amacını açıkça göstermiş oldu. Ancak Barzan bölgesinde kalıcı gerilla varlığı bulunmamasına rağmen KDP’nin bu işgali hiç gündemine almaması ve itiraz dahi etmemesi işbirlikçiliğini ve kendisini hangi düzeyde teslimiyete yatırdığını apaçık bir şekilde göstermiş oldu. Özellikle Başûrê Kurdistan’daki çeşitli medya organlarının da somut belgelere dayandırarak ortaya koyduğu üzere; KDP güçleri Girê Amediyê ve Metîna hattındaki mevzilerinin yanına Türk askerlerini yerleştirdi, lojistik destek sağladı, yol yaptı, işgalci askerleri bu şekilde koruyup Türk devletinin işgal amacına hizmet etti. Son bir aydaki gelişmeler Türk devletinin KDP’yi tamamen koruculaştırdığı ve Başûrê Kurdistan’ı işgal planında emir eri gibi kullandığını gözler önüne serdi.

Eylül ayı ayrıntılı savaş bilançosu şu şekildedir:

TC ORDUSUNUN SALDIRILARI

Savaş Uçağı Saldırısı                    201

Kimyasal Silah Saldırısı                39

Yasaklı Patlayıcı Saldırısı            137

Patlayıcı Yüklü Dron Saldırısı     197

ŞEHİT YOLDAŞLARIMIZ

Şehadete Ulaşan Yoldaşlarımız     12

GERİLLA EYLEMLERİ

Gerçekleştirilen Toplam Gerilla Eylemi  278

Pusu Eylemi                                                1

Sızma Eylemi                                              1

Saldırı Eylemi                                              1

Sabotaj Eylemi                                             6

Koordineli Gerilla Eylemi                          18

Suikast Eylemi                                           56

Çatışma-Darbeleme-Müdahale Eylemleri 83

Ağır Silah Eylemi                                      112

 DÜŞMAN KAYIPLARI

 

Cezalandırılan İşgalci Sayısı                   205

Cezalandırılan Rütbeli İşgalci Sayısı          3

Yaralanan İşgalci Sayısı                            38

İMHA EDİLENLER

Trafo                                                            1

Radar                                                           2

Dron                                                            6

Mevzi                                                         10 

Mobesse Kamera Sistemi                          13

Çadır                                                          17

DARBELENENLER

Skorsky helikopteri                                  2

Kirpi Tipi Zırhlı Araç                                1

Kepçe                                                         3

Bombaatar                                                 1

Mevzi                                                        55