YBŞ ve YJŞ Ağustos şehitlerini andı

Ağustos şehitleri için yapılan törende konuşan YBŞ Komutanı Tirêj Şengali, "Halkımızı savunmak için için ne gerekiyorsa yapacağız," dedi.

Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) ve Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ) savaşçıları, 3 Ağustos 2014 fermanının 8. yıl dönümü ve Ağustos ayı şehitleri dolayısıyla Şehit Dilgêş ve Şehit Berxwedan Şehitliği’nde tören düzenledi. Törende Şehit Mam Zeki, Seid Hesen ve Sikêniyê hastanesi şehitleri şahsında Şengal topraklarında şehit düşenler anıldı..

Törende konuşan YBŞ Komutanı Tirêj Şengali, “Önder Apo’nun öğrencileri olarak Önder Apo’ya selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz. Şengal’in özgürleştirilmesi için canlarını feda eden HPG gerillaları, YJA-Star, YPG, YPJ ve Haşdi Şabi savaşçılarına minnettarlığımızı sunuyoruz. Bizler Êzidî halkı ve YBŞ ve YJŞ olarak kendimizi Şengal için canlarını feda eden savaşçılara borçlu görüyoruz. Bugüne kadar bu yolda çok bedel ödendi. Son ferman 21. yüzyılda yaşanan en acı fermandı” dedi.

 Tirêj Şengali şu hususlara da dikkat çekti: 

“Êzidî halkı ağustos ayını kanlarıyla suladı. Düşman bu ayda her zaman halkımızın geleceğini karartmak istedi. 2007’deki Tilizêr katliamı, 3 Ağustos 2014’te Şengal’in tamamı, 15 Ağustos 2014’te Koço katliamı, 15 Ağustos’ta Mam Zeki’nin hedef alınması, 16 Ağustos 2021’de YBŞ komutanı ve yoldaşımız Seid Hesen ve yeğeninin hedef alınması ve 17 Ağustos’ta Sikêniyê hastanesi katliamı şahit olduğumuz ferman ve katliamlardır. Bu katliamlar hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Bu olayların tümü halkımızı savunabilmek adına YBŞ ve YJŞ gibi güçlerimizi büyütüp güçlendirmemiz için birer neden oldu. En acı olay, Mam Zeki’nin hedef alınmasıydı. Halkımızın düşmanları halkın bir öncüye ve iradeye sahip olmasını istemez. Mam Zeki’nin bu toplumdaki rolü birlik ve beraberlikti. Onun hedef alınması Êzidi halkının iradesinin hedef alınmasıydı.

Son birkaç yılda güçlerimize yönelik birçok plan ve oyun yürütüldü. Birçok plan da halkımızın iradesi tanınmadan yapıldı. 9 Ekim anlaşması 3 Ağustos fermanının devamıydı. Bununla halkımızın öncülerini hedef almak istediler ve komutanımız Seid Hesen’i şehit düşürdüler. Seid Hesen Türk devleti tarafından hedef alındı. Fermanın sadece DAİŞ tarafından yapıldığını söylemek doğru olmayacaktır.

Êzidi halkı 2014 fermanından önceki halk değil. Artık kendini savunabilecek irade ve fikre sahiptir. YBŞ ve YJŞ olarak son yıllarda çok sayıda saldırıya uğradık. Bu saldırıların hedefi Êzidi halkının iradesini kırmaktı. Bu saldırılarla hiçbir zaman geri adım atmayacağız. Halkımızı savunmak için için ne gerekiyorsa yapacağız” 

Anma töreni, sloganlarla sona erdi.