Jineoloji Merkezi İsveç’te bir dizi seminer gerçekleştirdi

İsveç’in başkenti Stockholm ve Karlstadt’ta Ciwanên Zagros, Ronak (Sîwana Rojhilata Jinen Swed) ve Komeleyen Dayiken Kurd kurumların ortak yaptığı 8 Mart kutlamalarında Jineoloji ve “Xwebun” seminerleri gerçekleşti.

Seminerler Brüksel Jineoloji Merkez Üyesi Necibe Qeredaxi tarafından verildi.

Ciwanên Zagrosun düzenlediği seminere Kürdistan’ın tüm parçalarından gençler katıldılar. Qeredexi seminerde köleliğin tarihi ve sömürgenin yarattığı zihniyetin üzerinde durdu ve “Jineoloji ile toplumsal değerleri büyütüp ve bu değerlerle yaşamı yeniden doğru aktaracağız ve bunun öncüsü kadınlar ve gençler olacaktır” dedi.

‘Sömürgeciliğe karşı, xwebun” kampanyası da bir sinevizyon ile tanıtıldı ve özellikle genç kadınların kampanyaya güçlü katılması için çağrı yapıldı.

Ronak ve Komeleyen Dayiken Kurd’un düzenlediği iki 8 Mart etkinliğinde yapılan seminerlere Kürt ve Fars kadınlar katıldı. Komelên Dayiken Kurd üyesi olan Xawer Qeteri konuşmasında 40 yıldır Kürt halkın verdiği mücadeleye dikkat çekerek ataerkil zihniyete karşı bugün Kürt kadınların bir tarih yazdığını söyledi.

Daha sonra Qeredaxi Jineolojinin çıkış koşulların, kurumlaşma yöntemleri ve jineolojinin şu ana kadar yaptığı çalışmalara ilişkin, “Jineoloji bir zihniyet devrimi toplumda yaratacak ve özgür yaşamın düzeyinde toplumsal dengeleri yeniden düzeltecek” diye konuştu.

Yine aynı amaçla Karstad’ta yapılan seminerde Qeredaxi, Jineoloji kadının yazılmamış tarihine dikkat çekerek şunları söyledi: “Yazılan tarih toplum ve kadın tarihi değildir, Jineoloji ile beraber yazılmayan tarih yazılacaktır.

Jineolojide sömürgenin tüm maskeler ve yalanlar hepsi açığa çıkarılarak çürütülecek ve özgürlük potansiyeli açığa çıkacak.”

TJK-E üyesi Jinda Nurhak da “Sömürgeciliğe karşı, kadınlar biz varız ve heryerdeyiz” kampanyasını tanıtarak şunları söyledi: “Kadınlar ‘Xwebun’ olma kampanyasıyla, kendi öz cevheriyle buluşacak ve kendine ait olmayan kadının gelişimi engelleyen zihniyeti yok edecek. Bunun için en önemli olan kadınların öncelikle kendi örgütlemelerini oluşturmasıdır.”

Daha sonra bir sinevizyon gösterildi ve seminer sonlandırıldı.