Cansız, Doğan ve Şaylemez, Atina ile Innsbruck’ta anıldı

Yunanistan’ın başkenti Atina ile Avusturya’nın Innsbruck kentlerinde, 9 Ocak günü Paris’te katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez anıldı.

ATİNA

9 Ocak 2013’te Paris’te katledilen 3 Kürt kadın devrimci Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez Yunanistan’ın başkenti Atina’da anıldı.

Lavrion kampında yapılan anma toplantısı, Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Lavrion Kadın Kömünü adına konuşan Ruşen Dersim “Kürt kadın hareketi, Sara, Rojbin ve Ronahi arkadaşlar gibi öncü kadınlar şahsında özgürlüğe yürüyor. Her üç öncü kadın devrimcinin Fransa’nın başkenti Paris’te katledilmesi sıradan bir olay değildir. Bu olayın aydınlatılması Fransa’nın sorumluluğundadır. Kürt halkı ve Kürt Kadın Mücadelesi bu katliamı unutturmayacaktır ve arkasında kimlerin olduğu açığa çıkana kadar takipçisi olacaktır” dedi.

Toplantıya katılan Kürt kadınları Paris katliamının aydınlatılması için uluslararası kurumlara çağrıda bulundu. 

Konuşmalardan sonra üç kadın devrimcinin anısına hazırlanmış sinevizyon izlendi

INNSBRUCK

Avusturya’nın Innsbruck kentinde de Cansız, Doğan ve Şaylemez şahsında Ocak ayı şehitleri ile öz yönetim direnişlerinde Türk devlet güçleri tarafından katledilen Sêvê Demir, Pakize Nayır ile Fatma Uçar anıldı.

Saygı duruşu ile başlayan anmada, Cansız ve arkadaşlarının hayatının anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Serpil Xarpet bir konuşma yaptı. Kadının özgürlük mücadelesindeki yerini ve Cansız ile berber kadının mücadelesinin yükselişine dikkat çekti.

Erdal Meraş da konuşmasında, "Saralara yapılan katliam Saraların şahsında da Kürt kadını ve Kürt kadın Mücadelesi hedef alınmıştır" dedi.

Anma konuşmalardan sonra alkışlar eşliğinde sona erdi.