HDP'den Erdoğan'a tazminat davası

HDP, Erdoğan hakkında Eş Genel Başkan Demirtaş'a dönük hakaretleri için tazminat davası açılmasını istedi.

 

HDP'den yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında, 8 Temmuz 2017 tarihinde Almanya'nın Hamburg kentinde katıldığı G20 toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda, Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle manevi tazminat davası açılması talebiyle Diyarbakır Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliğine başvuruda bulunulmuştur" denildi.

Başvuru dilekçesinde, Demirtaş'ın 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerde milletvekili seçildiği, 23. 24. ve 25. dönemlerin tamamında kesintisiz bir şekilde milletvekilli olduğu, bu görevi halen yürüttüğü ve Meclis'te grubu bulunan 3. büyük parti olan HDP'nin Eş Genel Başkanı olduğu belirtildi.

Yine Demirtaş'ın 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olduğunun da hatırlatıldığı dilekçede, Demirtaş'ın Türkiye ve dünya kamuoyunun yakından tanıdığı, Türkiye’nin en etkili muhalefet liderlerinden biri olduğu vurgulandı.

'HUKUK GÜVENLİĞİ VE ADİL YARGILANMA İHLALİ...'

Erdoğan'ın ifadelerinin TCK'nin "Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz”, "Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz" bölümlerini içeren çok sayıda maddesini ihlal ettiği, gerekçeleriyle aktarıldı.

Demirtaş'ın hukuk güvenliği ve Anayasanın 36. Maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. Maddesi gereğince sahip olduğu adil yargılanma hakkının da davalı Erdoğan tarafından kabul edilemez şekilde ihlal edilmeye çalışıldığı dilekçede vurgulandı.

Dilekçede, "Selahattin Demirtaş'ın Anayasanın 9, 10, 11, 12, 17, 36, 38, 103, 104 ve 138. Maddeleri ile AİHS’nin 6. ve 8. Maddeleri uyarınca korunan bir dizi hakkının ihlaline neden olan davalının (Recep Tayyip Erdoğan) işbu haksız saldırısı nedeniyle; saldırıyı kınayan bir karar verilmesine ve bu kararın yayımlanmasına, 08.07.2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte, 60.584,89 TL “manevi tazminata” hükmedilmesine, yargılama harç ve giderleri ile vekâlet ücretinin davalıya yükletilmesine karar verilmesini talep ediyoruz" denildi.

Erdoğan'dan talep edilen tazminat miktarı olan 60.584,89 TL, 7 Haziran 2017 seçimlerinde HDP'ye oy veren her seçmen adına 1 kuruştan hesaplanarak belirlendi.