Fransız sendikalar Salı günü yeniden greve gidiyor

Fransız sendikalar ve dört gençlik örgütü, hükümetin emeklilik reformuna karşı Salı günü yeniden grev ve eylemlerde bulunma kararı aldı.

Perşembe günkü tarihi grevin ardından bir araya gelen sendikalar, 10 Aralık Salı günü “tüm sokaklarda yeniden buluşma” randevusu verdi.

Açıklamayı toplantı ardından GCT sendikası konfederal sekreteri Catherine Perret yaptı. Grev ve eylem kararı işçi sendikaları CGT, FO, FSU ve Solidaires’in yanısıra en büyük üniversite öğrencileri birliği l’Unef ile lise öğrencilerini temsil eden Fidl, MNL ve UNL tarafından alındı. Perret, hükümeti kast ederek, “Ülkemizdeki toplumsal hoşnutsuzluğun boyutlarını ölçemediler, bize en kısa sürede yanıt vermelerinde fayda var” diye uyardı.

Perşembe günü yapılan grev, ülkeyi felç etmişti. Başta ulaşım sektörü olmak üzere temel tüm sektörlerdeki grevlerin yanısıra 250 merkezde düzenlenen eylemlere, 1,5 milyonu aşkın kişi katılmıştı. Eylemlerden sendikalar güçlü çıkarken, yürütme daha fazla baskın altına alındı.

Tarihi grev, Cuma günü de bir çok sektörde devam etti. Grev nedeniyle sabah saatlerinde Paris bölgesinde 375 kilometrelik araç trafiği oluştu. Öğle vakti halen 214 kilometrelik araç kuyruğu vardı.

Başbakan Edouard Philippe’in ise gelecek Çarşamba günü emeklilik reformuna ilişkin bir açıklamada bulunması bekleniyor.