İşgali savunan forma giyen Danimarkalı futbolcuya çığ gibi tepki

Danimarkalı futbolcu Mathias Zanka Jorgensen’in Türkiye’de hafta sonu yapılan bir maçta asker selamının yer aldığı bir forma giymesi ya da giymek zorunda bırakılması, Danimarka’da yoğun tepkilere yol açtı.

26 Ekim günü Fenerbahçe-Konyaspor maçında Fenerbahçe’de top koşturan Mathias Zanka Jorgensen’in üzerinde askeri selamını veren bir fotoğraf ve “Vatan size minnettar” yazılı bir forma giymesi Danimarka’da tartışmalara ve Türk devletinin işgalci politikasının sorgulanmasına yol açtı.

Sosyal medyada Jorgensen’e tepkiler çığ gibi büyürken geleneksel medyada futbolcunun söz konusu formayı giymek zorunda bırakıldığı yorumları yapıldı.

JORGENSEN FORMAYI GİYMEYE ZORLANDI

Danimarka’da uzmanlar ve politikacılar Fenerbahçe’nin Jorgensen’i formayı giymeye zorladığı görüşünde.

Parlamento Kültür Komisyonu Başkanı Bertel Haarder, Jorgensen’in Fenerbahçe’de oynadıkça kulubün dediğine uyma zorunluluğu olduğunu söyledikten sonra “Kendisi böyle bir takımda bu koşullarda oynayıp oynamayacağına karar vermek zorunda. Sorunu gördüğünden ve değerlendireceğinden eminim” dedi.

SPORU SİYASİLEŞTİREN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM UYGULANMALI

Ortadoğu Uzmanı AllAn Sorensen, Zanka Jorgensen’in formayı giymemesi durumunda kulupteki kariyerinin sona ereceğini söyledi. Bu nedenle Avrupalı kurumların olanlardan sporu siyasileştiren Türkiye’yi sorumlu tutmasını ve Türk devletine yaptırım uygulanmasını istedi.

Türkiye’nin işgalini savunan bir formayı giymek zorunda kalan Jorgensen’in çok zor durumda kaldığını belirten Sorensen, “Korkunç görünüyor. Türkiye’nin işgali uluslararası hukuka aykırı olduğu ve etnik temizlik yaptığı için Avrupalılar tarafından eleştirildi” dedi.