Yapay zekanın kurucularından Hinton tehlike konusunda uyardı!

Yapay zekanın (YZ) kurucularından biri olarak kabul edilen Geoffrey Hinton, yapay zekanın tehlikeleri konusunda uyarılarda bulunmak için Google'daki görevinden ayrılma kararı aldı.

Geoffrey Hinton, The New York Times gazetesine verdiği mülakatta Google’dan ayrıldığını duyurduktan sonra attığı bir tweet'te, "Google üzerindeki olası etkisi hakkında endişelenmeden YZ'nin tehlikeleri hakkında konuşabilmek için ayrıldım" iddiasında bulundu.

Hinton, Amerikan gazetesine verdiği bir röportajda, yapay zekanın inandırıcı sahte görüntüler ve sahte metinler yaratarak insanların "artık neyin doğru olduğunu bilemeyeceği" bir dünya yaratma becerisiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Hinton’a göre bu sektördeki gelişmeler "toplum ve insanlık için derin riskler" barındırıyor.

Oysa Hinton, yapay zeka sistemlerine adanmış bir temel oluşturmuş ve Google'ın derin öğrenme programı olan Google Brain'in fikir babalarından biri olmuştu.

"Beş yıl önce nerede olduğumuza ve mevcut duruma bakın" diyen Hinton, son yıllardaki gelişmelere dayanarak tahminlerde bulundu ve geleceğe yönelik beklentileri "ürkütücü" olarak değerlendirdi.

Hinton, "Kötü aktörlerin onu (yapay zekayı) kötü şeyler için kullanmasını nasıl önleyeceğimizi görmek zor" dedi.

Gazeteye göre uzman, geçen ay istifasını Google'a bildirdi. Mart ayında, daha sonra yönetim kurulundan ayrıldığı OpenAI'nin kurucularından biri olan milyarder Elon Musk ve yüzlerce küresel uzman, "insanlık için büyük risklere" atıfta bulunarak, GPT-4'ten daha güçlü yapay zekalarla ilgili araştırmalara altı aylık bir ara verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Geoffrey Hinton imzacılardan biri değildi, ancak New York Times'a verdiği mülakatta bilim insanlarının yapay zekaları kontrol edip etmeyeceklerini anlayana kadar bu gelişmeleri hızlandırmamaları gerektiğini söyledi.

YUVAL NOAH HARARİ: YZ TÜM İCATLARDAN KÖKTEN FARKLI

İsviçreli RTS medyasına konuşan İsrailli tarihçi Yuval Noah Harari de "YZ, insanlığın tüm icatlarından temelde farklı" diye uyardı.

Yuval Noah Harari, kültürel veya teknolojik düzeyde yapay zekanın muazzam bir gücü temsil ettiğini, ancak "aynı zamanda çok tehlikeli bir potansiyel oluşturduğu için" bunun bir anlama ve düzenleme meselesi olduğunu kaydetti.

Harari şöyle diyor: “YZ, insanlık tarihindeki herhangi bir icattan temel olarak farklıdır. Geçmişte icat edilen teknolojiler bize her zaman güç vermiştir, çünkü hiçbir araç kendi başına karar veremez, yeni fikirler üretemez.

YZ kökten farklıdır, kendini programlayabilir, daha güçlü yapay zeka üretebilir, ayrıca bizimle ne yapmak istediğine karar verebilir ve hatta kendi başına yeni fikirler üretebilir.