Stockholm'de PJAK'tan İran rejimini protesto eylemi

İsveç'te İran'da İslam rejimine karşı ayağa kalkan halklara destek amacıyla düzenlenen eylemler devam ediyor.

Dün, PJAK'ın çağrısı üzerine Stockholm'un Mynttorget Meydanı'nda düzenlenen eylemde bir kez daha Molla rejimi kınandı ve rejime karşı direnen işçi, emekçi ve kadınlarla dayanışmanın süreceği mesajları verildi.

KNK adına bir konuşma yapan Karvan Said, 1979 yılında iktidara gelen yönetimin işçi, emekçi ve tüm azınlık halklara 38 yıldır yaptıkları vahşice uygulamaları ve katliamları sıraladıktan sonra ortaya çıkan eylemlerin İran rejimine karşı bir başkaldırı olduğunu söyledi.

İran rejiminin Kürt halkının özgürlük mücadelesini engellemek için Doğu Kürdistan'da bir yandan askeri yöntemleri uygulamaya sokarken aynı zamanda gençliği zehirlemek için uyuşturucu kullanımını yaygınlaştırmaya çalıştığına dikkat çekti.

PJAK Stockholm Komitesi'nden Şila Kalenderi, 9 günden beri süren eylemlerin Molla rejimine karşı ezilenlerin bir başkaldırısı olduğu değerlendirmesini yaptıktan sonra uluslararası kamuoyu ve İsveç halkına İran'daki eylemleri desteklemeleri ve İran rejimini kınamaları çağrısı yaptı.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström'ün İran rejimine destek veren açıklamaları ve tutumunun kabul edilemeyeceğini söyleyen Kahramani, PJAK olarak İran'daki göstericilerle dayanışma içinde olduklarına vurgu yaptı.

Sara Kadın Birliği adına konuşan Ferah Bozcalı, eyleme kadın, genç ve işçilerin önderlik ettiğini hatırlattıktan sonra İsveç'teki kadın örgütleri ve Kürdistanlı kadınlara en temel haklarını elde etmek için meydanlara çıkan kadınlarla dayanışmaları çağrısı yaptı.

PJAK ve PKK bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın resimlerinin taşındığı gösteride İran rejimini kınayan sloganlar atıldı.