Rusya’da Cansız, Doğan ve Şaylemez anıldı

Paris’te katledilen üç kadın devrimci Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez Rusya’da anıldı.

Rusya Federasyonunun bağlı Adıgey Özerk Cumhuriyeti ve Tambov kentine bağlı Pervomansyk ilçesinde yaşayan Kürdistanlılar, 9 Ocak 2013’te Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i katledilişlerinin 5’inci yıldönümünde andı.

ADIGEY

Adıgey Özerk Cumhuriyetinde faaliyet yürüten Adıgey Kürt Kültür Otonomisi öncülüğünde, Adıgey Kürt Kültür Merkezinde anma toplantısı gerçekleştirildi. Anmada KNK üyesi Feyzo Hüseyin bir konuşma yaptı.

Fransa adaletinin aydınlatamadığı katliamı Kürt halkı kendi öz imkanlarıyla aydınlattı diyen Hüseyin “9 Ocak 2013’te Paris’te 3 Kürt devrimci kadın Türk MİT’nin organize ettiği bir komployla hunharca katledildi. Fransa bu katliamı çıkar hesaplarından dolayı aydınlanamadı. Fakat Kürt Özgürlük Hareketi kendi öz imkanlarıyla katliamı aydınlatmış ve bu komployu planlayanlarda hesap sormuştur’’ dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Kürdistanlılar ‘‘Şehit Namirin’’ sloganları atarak dağıldı.

PERVOMAYSK

Tambov kentine bağlı Pervomaysk ilçesinde yaşayan Kürdistanlılar da Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i andı.

Anma da konuşan Rusya Kürt Kadın Hareketi Yönetim Üyesi Fatma Nabiyeva “Sakine Cansız Kürt kadınları içiz özgürlüğün sembolüdür. Yaşamının büyük bir bölümünü kendi halkının özgürlüğü için mücadele ederek geçiren ve mücadele hayatında birçok önemli başarıya imza attan Sakine Cansız Özgür kadın sembollerindendir. Her Kürt kadını Sakine’yi kendine örnek alarak mücadelesini büyütmelidir. Bizler yaşamımızın her alanında şehitlerimizin anılarına sahip çıkarsak ve onlardan aldığımız güçle mücadelemizi yükseltirsek komployu ve bu katliamı gerçekleştiren güçleri boşa çıkarmış oluruz.’’

Nebiyeva’nın konuşmasından sonra toplantıya katılan kadınlar katliamı kınayan konuşmalar yaptı.