Paris yürüyüşçüleri 20’nci gününde Chauny’deydi

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 25 yıllık esaretini temsilen 25 kişi ile Paris’ten başlatılan 25 günlük Özgürlük Yürüyüşü, Chauny kentinde devam etti. Katılımcıların yarısından fazlasını kadınlar oluşturdu.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü hedefiyle Paris’ten başlatılan Özgürlük Yürüyüşü, 20. gününde Chauny kentinde devam etti. Bouzier Meydanı’nda başlayan uzun yürüyüş, kent belediyesi binası önünde sonlandırıldı.

Halkın da dahil olmasıyla oldukça kalabalık ve coşkulu geçen yürüyüşte, sık sık 17 Şubat’ta Almanya’nın Köln kentinde gerçekleştirilecek büyük yürüyüşe katılım çağrıları yapıldı.

Yürüyüş boyunca Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik İmralı soykırım sistemine dair çevre halkı bilgilendirilirken, “PKK halktır, halk burada” ve “Biz PKK’liyiz” sloganları atıldı. NATO’nun en büyük ikinci gücü olan işgalci Türk ordusuna karşı savaşan Kurdistan Özgürlük Gerillalarının direnişine de vurgu yapılan yürüyüşte, “Terörist Erdoğan” sloganı atıldı.

Yürüyüşçülerin içerisinde kadınların çoğunlukta olması dikkat çekerken, sık sık “Jin Jiyan Azadî” sloganı atıldı.

Özgürlük Yürüyüşü’nde yer alanlardan biri olan Ferhat Aslan, Chauny Belediye binası önünde Fransızca bir konuşma yaparak yerel halka seslendi. Fransızları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın içinde tutulduğu hukuk ve insanlık dışı tecrit koşullarına dair bilgilendiren Ferhat Aslan, şu ifadeleri kullandı: “ Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan tam 25 yıldır İmralı cezaevinde esir tutulmaktadır ve tam 3 yıldır da kendisinden herhangi bir haber alınamamaktadır. Ne avukatları, ne ailesi ne de halk, Abdullah Öcalan’dan herhangi bir haber alamamaktadır. Buradan devlet terörü uygulayan Erdoğan’ı kınıyoruz.”

Aslan’ın “Erdoğan’ı kınıyoruz” sözleri, kitle tarafından “Terörist Erdoğan” sloganıyla desteklendi.

Tecrit ve saldırılar karşısında Fransa devletinin sessizliğinin de kabul edilemeyeceğini belirten Ferhat Aslan, Kürt halkının özgürlüğe kadar yerinde durmayacağını vurguladı.

Yürüyüşçülerin yarınki etabı, Fransa’nın en eski şehirlerinden biri olan Soissons kenti olacak.