Silopi'de binler Türk devletinin kimyasal saldırılarına karşı eylem yaptı

Silopi'nin Tilqebîn beldesinde buluşan binlerce kişi, Türk devletinin Kurdistan Özgürlük Gerillası yönelik kimyasal silah saldırılarına karşı "İnsanlık Yürüyüşü" gerçekleştirdi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Barış Anneleri Meclisi, Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Hukuki Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Göç Platformu ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Tilqebîn beldesinde Türk devletinin  gerillalara yönelik kimyasal silah saldırılarına karşı yürüyüş düzenledi.

Binlerce kişi, tüm engel ve saldırılara karşı bir araya gelerek, "Bijî berxwedana Zapê" sloganıyla yürüyüşe geçti.  

EYLEMCİLER SALDIRILARA RAĞMEN YÜRÜYOR

Habur Sınır Kapısı'na giden bütün yollar yüzlerce asker ve polis tarafından kapatıldı. Aralarında DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır'ın da olduğu binlerce kişi farklı noktalarda buluşarak, toplanma yeri olan HDP Tilqebîn Belde Örgütü binasına doğru yürüdü. Engelleri tanımayan yüzlerce kişi dere ve tepelerden Tilqebîn'e ulaştı. 

BIJÎ SEROK APO SLOGANI DİNMİYOR

Tilqebîn'e ulaşan halka askerler, tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Buna rağmen halk dağılmadı. Farklı noktalardan yüzlerce kişinin de buradaki eylemciye katılmasıyla büyük yürüyüş başladı. Binlerce kişi, tarlalardan İpekyolu'na doğru yürüyüşe geçti. Alkış ve zılgıtların dinmediği yürüyüş boyunca "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana Zapê", "PKK halktır halk burada" ve "Bijî berxwedana gerilla" sloganları atıldı.

Bir süre sonra Habur Sınır Kapısı'na doğru giden İpekyolu’na ulaşanhalk, burada da asker engeliyle karşılaştı. Halk, yolu tek yönlü trafiğe kapattı. Askerler bir kez daha tazyikli su ve gaz bombalarıyla halka saldırdı. 

Binler, yolu uzun bir süre trafiğe kapattıktan sonra bu kez ara sokaklara giderek, yürüyüşlerini sürdürdü. Asker saldırısı sürerken, kitle yürüyüş için tek noktada birleşmek için direniyor. 

MİLLETVEKİLLERİNE MERMİ VE GAZ BOMBASI

Binler, yolu uzun bir süre trafiğe kapattıktan sonra bu kez ara sokaklara giderek, yürüyüşlerini sürdürdü. Asker saldırısı devam ederken, halk yürüyüş için bir kez daha birleşti. Bu sırada askerler tarafından atılan plastik mermi ve gaz bombaları HDP Milletvekili Nuran İmir’e isabet etti. İmir, göğsüne isabet eden plastik mermiden kaynaklı fenalaştı.

Beldenin diğer sokaklarında direnen gençler, alkış, “Bijî Serok Apo” sloganı ve zılgıtlarla bir süre halaya durdu. 

SALDIRILARA RAĞMEN DİRENİŞ BÜYÜYOR

Asker saldırısı sürdükçe direniş de büyüdü. Binler beldenin tüm sokaklarında çöp kovaları ile barikatlar kurdu. Ayrıca gazlı ve tazyikli su saldırısına taşlarla karşılık verdi. 

Bu sırada askerler HDP binası önünde dakikalarca havaya ateş açtı. Gözaltına alınan kişilerin olduğu öğrenildi. 

Askerler, beldede yapılan düğüne de gazla saldırdı. Düğüne katılanlar gazdan olumsuz etkilendi. Düğün sahipleri ve yürüyüşe katılanlar askerlere tepki gösterdi.

 Direniş, beldeyi ikiye ayıran İpekyolu'nun her iki yakasında da büyüyerek devam ediyor. 

ASKERLER GAZETECİLERE DE SALDIRDI

Yürüyüşü takip eden bazı gazeteciler de askerlerin saldırısına maruz kaldı. Askerler, yere yatırdıkları gazetecilerin yüz ve sırtlarına ayaklarıyla basarak işkence etti. 

 ÇOK SAYIDA GÖZALTI 

Beldede tüm sokaklara yayılan direniş saatlerce sürdü. Sonrasında askerler birçok eve baskın gerçekleştirdi. Askerler, TMMOB Mardin İKK Sekreteri Aydın Aslan, HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, Eğitim Sen Mardin Şube Eşbaşkanı Mustafa Bozan, BES Mardin Şube Temsilcisi Mehmet Emin Özel, Beytocan Kırıcı, Sümeyye Kırıcı, İbrahim Kızılay ve Cahit Delek'in de aralarında olduğu onlarca kişiyi gözaltına aldı.