HPG, şehit gerillanın kimliğini açıkladı

Zap’ta şehit olan gerillanın kimliğini açıklayan HPG, “örnek alınacak bir duruşun sahibi olan Bîrhat yoldaşımız, her zaman bizlere yol gösterecek ve mücadele gerekçemiz olacaktır” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehit gerillaya ilişkin şunları belirtti:

“Zap bölgesine yönelik düşman saldırılarının artarak devam ettiği Mart ayında, direniş tünellerinde yer alan ve mücadelesi ile örnek bir militan olan Bîrhat Cîlo yoldaşımız şehadete ulaştı.

Apocu militanlıktaki net duruşu, savaştaki yetenekleri ve yaşama katılımındaki fedakarlığı ile örnek bir militan olan Bîrhat yoldaşımız, mücadelesi ile düşman saldırılarına karşı fedaice direnişin en iyi örneklerinden oldu. Düşmanın tüm imkanlarını kullanarak yöneldiği Zap bölgesinde en kıt imkanlarla fakat yüreğindeki sarsılmaz Apocu irade ile iki yıl boyunca aralıksız savaşan Bîrhat yoldaşımız, zaferin tereddütsüzce ve kararlı bir şekilde mücadele edilerek gerçekleşebileceğini mücadelesi ile kanıtladı. Bu yönüyle kişiliği, yaşamı ve mücadele tarzıyla örnek alınacak bir duruşun sahibi olan Bîrhat yoldaşımız, her zaman bizlere yol gösterecek ve mücadele gerekçemiz olacaktır.

Bîrhat yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Heleb ve Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Bîrhat Cîlo yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Bîrhat Cîlo
Adı Soyadı: İsmail Ali
Doğum Yeri: Heleb
Anne – Baba Adı: Fatma – Hisên
Şehadet Tarihi ve Yeri: Mart 2023 / Zap

 

Bîrhat yoldaşımız Heleb’in Şêxmeqsûd ilçesinde yurtsever bir ailede doğdu. Bîrhat yoldaşımızın değerli ailesi, Önderliğimizin Ortadoğu’ya geçmesinden bir süre sonra Rêber Apo’yu ve O’nun öncülüğünde gelişen Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni tanıdı. Rêber Apo’nun kişiliğini, fikirlerini ve çalışma tarzını tanıyan değerli ailemiz büyük bir inançla Rêber Apo’ya bağlandı, fikirlerini benimseyerek mücadeleye dahil oldu. İnsanların kendilerine Kürt demekten çekindiği bu süreçlerde Bîrhat yoldaşımızın değerli ailesi her türlü riski göze alarak devrim çalışmalarında yer alarak yurtseverlik görevlerini yerine getirdi. Gerilla mücadelemizin en yoğun yaşandığı 90’lı yıllarda bu ailemizden gerilla saflarına katılımların ve şehadetlerin yaşanması, mücadeleye daha da bağlanmalarını sağladı, mücadelenin kopmaz bir parçası oldu. Rojava Özgürlük Devrimi’nin örgütlendiği ilk süreçlerde de bu değerli ailemiz büyük bir heyecan ve coşku ile çalışmalara katılarak, devrimin yaratıcıları arasında yer aldı.

Bîrhat yoldaşımız da böylesi köklü bir aileden gelmiş olmanın verdiği derin yurtseverlik duygusu ile Rojava Özgürlük Devrimi’nin geliştiği 2012 yılında partimiz PKK’yi tanıdı. Rojava Özgürlük Devrimi’ne ruh veren ve fikirleriyle devrimin mimarı olan Rêber Apo şahsında özgürlük mücadelemizle tanışan Bîrhat yoldaşımız, bir an bile tereddüt etmeden mücadele saflarına katıldı. İlk olarak yerel gençlik çalışmalarında yer alan yoldaşımız uzun bir süre bu çalışmalarda yer aldı. Daha sonra 2014 yılında halkımızın özerk sistemini oluşturduğu Heleb’e yönelik çete saldırılarının gelişmesi üzerine doğal sorumluluk gereği direniş mevzilerinde yer aldı. Burada Devrimci Halk Savaşımızın tüm boyutlarıyla başarılı bir şekilde verilmesinde savaş cephesindeki katılımı ile katkı sundu. Bu süreçte Rêber Apo felsefesi ile kendisini yetiştiren Apocu militanları ile tanışan Bîrhat yoldaşımız, onlardan etkilenerek daha profesyonel bir katılımı esas aldı. 2015 yılında şiddetli çatışmaların meydana geldiği ve büyük kahramanlıkların yaşandığı Heleb’deki savaş sürecine katılan Bîrhat yoldaşımız, cesaret ve fedakarlıkla buradaki direnişte yerini aldı. Yaşanan çatışmalarda elinden yaralanan yoldaşımız, bir süre tedavi gördükten sonra tekrar direniş mevzilerine döndü. Bu sefer daha bilenmiş, tecrübe kazanmış ve zafer iddiası yüksek bir şekilde çalışmalara katılan yoldaşımız, daha etkili bir savaş yürütmek ve devrim görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirmek için kendisini askeri ve ideolojik anlamda geliştirdi. Her geçen gün kendisinde gelişme yaratan yoldaşımız, özgürlük değerlerine olan bağlılığı, dürüst kişiliği, fedakarca ve hesapsız katılımı ile tüm yoldaşlarının saygısını kazandı. Kendisini tamamen devrime adayan Bîrhat yoldaşımız, her anını Rêber Apo’yu anlamaya ve devrimi daha da büyütmeye dair yoğunlaşarak geçirdi. Bu nedenle kendisini devrimin tümünden sorumlu gördü ve katılımını bu esas üzerine daha da büyüttü. 2018 yılında soykırımcı Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırısı üzerine Efrîn’e geçen yoldaşımız, burada kardeşi Vejîn – Semira Ali ile birlikte Türk işgalciliğine karşı savaştı. Büyük kahramanlıkların yaşandığı Efrîn savaşında Vejîn yoldaşımızın fedaice savaşarak şehadete ulaşması Bîrhat yoldaşımızı derinden etkiledi. Bu savaşta kendisi de ağır yaralanan Bîrhat yoldaşımız Vejîn yoldaşımızın şehadeti ve Efrîn’de yaşanan diğer şehadetleri daha fazla mücadele gerekçesi haline getirdi ve bu temelde mücadelesini büyütmenin arayışına girdi. Özellikle Türk işgalciliğine karşı etkili bir mücadele yürütmek isteyen yoldaşımız, bunun Kurdistan dağlarında gerilla saflarına katılmakla mümkün olduğunu düşündü.

Bu temelde yüzünü dağlara dönen yoldaşımız, gerilla saflarına katılarak mücadeledeki kararlılığını büyüttü. Büyük bir iddia ve kesin başarı temelinde geldiği Kurdistan dağlarının yaşam biçimine yabancı olsa da yüreğindeki intikam hırsıyla kısa sürede uyum sağladı. Yoldaşlarının tecrübelerinden yararlanan yoldaşımız, kendisini gerilla savaş taktiğinde daha da derinleştirme imkanı buldu. Özellikle Demokratik Modernite Gerilllacılığı’nda yetkinleşmek isteyen Bîrhat yoldaşımız, birçok branşta uzmanlaşmayı esas aldı. Ancak savaş sanatında uzman ve profesyonel bir gerillacılıkla düşmana karşı mücadele edilebileceğine ve kesin başarının sırrının da burada saklı olduğuna inanan Bîrhat yoldaşımız, bu anlamda önemli bir çabanın içinde oldu. Öğrenmeye ve gelişmeye açık kişiliği ile tüm yoldaşlarının örnek aldığı bir Apocu militan olan yoldaşımız, öğrendiklerini pratiğe geçirebileceği alanlara girmek için ısrarcı oldu. İşgalci Türk devletinin Avaşîn, Zap ve Metîna bölgelerine yönelik gerçekleştirdiği saldırılara cevap olabilmek için Zap alanına geçen yoldaşımız savaş sürecinin başından itibaren direniş mevzilerindeki yerini aldı. 2021 başlayan saldırılara karşı Zap’ın birçok alanında savaşan yoldaşımız, gerilla taktiklerini ustalıklı bir şekilde kullanması ile öne çıktı. Düşmanın tüm varlığı ile Zap’a yönelik işgal saldırısı geliştirmesi üzerine gerçekleşen birbirinden başarılı eylemlere katılan Bîrhat yoldaşımız, yüksek saldırı ruhu ve cesaretli katılımı ile yoldaşlarına güç ve moral kaynağı olmayı başardı. Birer direniş kalesine dönüşen Zap bölgesindeki direniş tünellerinden hareketli gerilla timlerine kadar birçok yerde görev alan yoldaşımız, Apocu militanlıktaki net duruşuyla örnek bir özgürlük savaşçısı oldu.

Mart ayında yaşanan düşman saldırılarına karşı direniş tünellerinde taviz vermeden mücadele eden ve savaşan Bîrhat yoldaşımız, düşmanın teslim alarak iradesizleştirme çalışmalarına karşı fedai bir Apocu militan olarak karşı durdu ve şehadeti göze alarak direnişteki ısrarını ortaya koydu. Zaferin ancak etkili bir direniş ve yüksek saldırı ruhuyla gerçekleşebileceğine inanan Bîrhat yoldaşımız, bu anlamda adanmış bir militan olarak şehadete ulaştığı an’a kadar büyük bir inançla savaşarak mücadelesini zirvede tamamladı. Yoldaşları olarak Bîrhat yoldaşımızın yol göstericiliğinde, O’nun şahsında tüm şehitlerimize layık olmanın bilinciyle mücadele edecek ve şehitlerimizin hayallerini mutlaka gerçekleştireceğiz."