DEM Parti Gençlik Meclisi kongresi: Bu irade tecridi kıracak

Binlerce gencin katıldığı DEM Parti Gençlik Meclisi kongresinde, “Diz çökmedik, boyun eğmedik. Bu inanç ve irade tecridi kıracak, faşizmi yerle bir edecek” mesajı verildi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi, “Vejînek Ciwan (Genç Diriliş)” şiarıyla 1’inci Olağan Kongresi’ni gerçekleştiriyor.

Amed'in Rezan (Bağlar) ilçesinde yapılan kongreye binlerce genç katıldı. “Bê Serok jiyan nabe”, “Bijî Serok Apo” sloganları atarak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorunun demokratik çözümüne yönelik mesajlar veren gençler, “Bijî berxwedana zindanan” sloganıyla da cezaevlerindeki açlık grevi eylemine dikkat çekti.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve çok sayıda milletvekilinin yanı sıra kentteki sivil toplum örgütlerinden de birçok isim kongreye katıldı. 

Kongre, Özgürlük Şehitleri için saygı duruşunda bulundu.

BUGÜNE KADAR HİÇ BAŞ EĞMEDİK

Divanda yer alan DEM Parti Mêrdin Milletvekili Beritan Güneş bir konuşma yaptı. Beritan Güneş, "Abdullah Öcalan'a özgürlük" talebiyle açlık grevinde olan tutsakların eylemine işaret ederek, "Özgürlük tutsaklarına, açlık grevinde olanlara selam yolluyoruz. Bugüne kadar hiç baş eğmedik ve eğmeyeceğiz. Özel savaşla bizleri yok etmek isteyenlere güçlü cevabı buradan verip, örgütlülüğümüzü büyüteceğiz" dedi. 

DEM Parti Gençlik Meclisi Üyesi Senem Eriş ise, salonu hınca hınç dolduran gençleri selamlayarak, “Bizler buradan zindanlarda bedenini açlığa yatırıp zindan direnişlerini büyüten yoldaşlarımızı; Adalet Nöbeti tutan annelerimizi; kampüslerde, sokaklarda direnen gençleri ve kadınları selamlıyoruz. Selam olsun yurtsever gençliğe, selam olsun özgür yarınlar için direnenlere, selam olsun Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a” dedi. 

‘FAŞİZME İNAT BURADAYIZ’

Bütün engellemelere rağmen kongrelerini gerçekleştirdiklerini dile getiren Eriş, şunları söyledi: "Tüm özel savaş politikalarına rağmen buradayız. Faşizme inat buradayız, mücadeledeyiz. Mücadelemiz önemli ve tarihi süreçlerden geçerken bu süreci değerli ve önemli kılan; Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen ve dünya halklarına sirayet eden tecridi kırmak için yoldaşlarımızın girdiği açlık grevleridir. Tecrit kavramı bugün İmralı Ada Hapishanesinde gittikçe derinleşmekte. Faşist AKP-MHP rejimi mutlak tecridi ve psikolojik işkenceyi her zamankinden daha fazla dayatmakta. Önderliğin bu tecridi ateşin gücünden korkanların eseridir. Çünkü biliniyor ki gençler, kadınlar bu fikrin etrafında kenetleniyor. Bizler irade ve kimliğimizi Kürt halk önderinin paradigmasında, felsefesinde bulduk. Bizler tecridi böyle değerlendiriyoruz.  

BU KONGRE TECRİDİ DE FAŞİZMİ DE YERLE BİR EDECEK

Çünkü Kürt Halk Önderi demek baştan sona anti-bireycilik demek. Kürt Halk Önderi demek, baştan sona örgüt-örgütlenmek demek. Kürt Halk Önderi demek özel savaşın çaresiz kaldığı duruş demek. O halde buradan genç arkadaşlara soruyorum; Önderliğin bize yüklediği öncü misyonu oynama zamanı gelmedi mi? Bu gençler tecridi kıracak mı? Bu gençler faşizmi parçalayacak mı? Mücadelenin, paradigmanın, felsefelerinin sonu geldi safsatalarına inat buradayız, diz çökmedik, boyun eğmedik. Bu kongre, bu coşku, bu inanç, bu irade tecridi de kıracak, faşizmi de yerle bir edecek. Hevalno bu görüntü beni çok heyecanlandırdı. Bir kez daha inandırdı. Bir kez daha anladık ki Kürt halkının mücadelesi karşısında duracak hiçbir güç yoktur. Bu kongre gençlik mücadelesinin yeni bir başlangıcı yeni bir adımıdır. Bu ruh ve inançla hepinizi selamlıyorum.”

'BİZE DÜŞEN KAZANMAKTIR'

Gençlik Meclisi üyesi Mehmet Halis Saykan ise, yeni dönemde gençliğin temel rolünün "tecridi parçalamak" olduğunu söyledi. Saykan, "Enerji ve dinamizmimiz her türlü zorluğu bertaraf edebilir. Bizi mücadeleden uzaklaştıran her şey özünde kendimizden kaynaklanmaktadır. Güçlü olmanın kıstası örgütlü olmaktır. Sınır tanımayan, olmaz denileni yapan, hırslı kimliğin temsiliyetine dahil olmamız gerekiyor. Bize bırakılan şanlı mirası böyle sürdürebiliriz. Bize düşen kazanmak, kazanmak, kazanmaktır" diye konuştu. 

Saykan, tecride işaret ederek, "Oturduğu yerden 'ben kabul etmiyorum' demenin bir kıymeti harbiyesi kalmamıştır" dedi. 

AVRUPA'DAKİ GENÇLİK ÖRGÜTLERİNDEN MESAJLAR

Konuşmaların ardından Avrupa'dan birçok devrimci gençlik örgütünün konferansa gönderdiği videolu mesajlar izletildi. Danimarka Genç Kızıl Yeşiller, Alman Sol Gençlik örgütü, Norveç Sosyalist Genç Parti, Anakbayan Avrupa ve Filipin Hareketi'nin mesajlarında, enternasyonal dayanışma ve mücadele birliği mesajı öne çıktı.