Amed’in direniş ruhuyla mücadelesini yürüttü

Öncü bir YJA Star militanı olarak zorlu koşullarda savaşan ve aldığı görevleri büyük bir sorumlulukla yerine getiren gerilla Roza Rênas, son nefesine kadar Amed’in direniş ruhuyla mücadelesini yürüttü.

ŞEHİT ROZA RENAS

Kurdistan’ın başkenti Amed’de dünyaya gelen Roza Rênas Amed (Songül Tarıncı), yurtsever bir ailede direniş geleneği içinde büyür. Ailenin yurtsever olmasından dolayı çocukluğunda itibaren partiyi tanıyan Roza, Mazlumların ve Kemallerin izinden gitmeye karar verir. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fikirlerinden etkilenen Roza’nın dikkatini en çok özgür kadın çizgisi çeker. Kobanê savaşı ve gerillaların direnişinden çok etkilenen Roza Rênas, Kürt Halk Önderi Öcalan’ın mücadele çağrısının ardından 2015 yılında yönünü Kobanê’ye verir.

Rojava Devrimine dahil olan ve DAİŞ çetelerine karşı militanca savaşan Roza Rênas, yoldaşlarının şehadeti her tanık olduğunda düşmana karşı öfkesi daha da büyüyordu. DAİŞ çetelerine karşı gerçekleştirilen birçok eylemde yer alan Roza Rênas, birçok kez yaralanmasına rağmen mücadelesinden ödün vermedi. Özgürlüğün bedel ödemeden kazanılmayacağını bilen Roza, Kemal Pir’in duruşunu, Zilan ve Beritan çizgisini esas alır. Kürt Halk Önderi Öcalan’ın felsefesi temelinde kendini eğiten ve geliştiren gerilla Roza, “Ne yaparsak yapalım eksik kalacaktır çünkü Önderliği tanımlamak çok güçlü bir bilinç gerektirir. PKK, uçsuz bucaksız bir deniz gibidir. Bundan dolayı iyi yüzme bilmek gerekir. Derinliklerine girebilmek için denizinin dalgalarına teslim olmak gerekir" değerlendirmesini yapar.

Çocukluk hayallerinin peşinden giden gerilla Roza, 2019 yılında yüzünü Kurdistan dağlarına döner ve özgürlük saflarına katılır. Kandil alanında temel eğitim alan gerilla Roza, cesaretli, kararlı duruşu, samimi ve tereddütsüz katılımıyla yoldaşlarına örnek olur. Karşılaştığı bütün zorlukları aşar, büyük bir emek ve fedakarlıkla üstlendiği görevleri yerine getirir. Kürt Halk Önderi Öcalan felsefesinde ve Kadın Özgürlük İdeolojisi’nde derinleşmek için sürekli yoğunlaşma içinde olan gerilla Roza, Kandil alanında yürüttüğü başarılı pratiğin ardından Garê alanına geçer. Devrimci yaşamı boyunca durup dinlenmeden mücadele eden gerilla Roza, 12 Eylül 2022'de ardında büyük bir mücadele mirası bırakarak şehitler kervanına katılır.