KCK: 2016’da dünyada görülmemiş fedai bir direniş ortaya konulacaktır

KCK: Kürt Özgürlük Hareketi soykırımcı sömürgeciliğin iradesini kırana kadar bu direnişi kararlıca yürütecektir. Dünyada görülmemiş bir fedai direniş 2016 yılında ortaya konulacaktır.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, tüm insanlığın, Ortadoğu halklarının, Türkiye halklarının ve Kürt halkının yeni yılını kutlayarak, 2016 yılının halklara özgürlük, demokrasi, barış ve istikrar getirmesini diledi.

KCK açıklamasında, “2015 yılı insanlık ve halklarımız açısından hem büyük sevinçlerin hem de büyük acıların yaşandığı bir yıl olmuştur. Bütün insanlığın desteklediği Kobanê Direnişi IŞİD faşist çetesini ve başta Türkiye olmak üzere destekçilerini yenilgiye uğratmıştır. 2015’in başında Kobanê, 2015’in sonunda Şengal faşist çetelerin işgalinden kurtarılmıştır. Dünyanın başına bela olmuş bu faşist çete 2015 yılında kahraman Kürt savaşçıları tarafından her yerde yenilgiye uğratılmıştır. IŞİD zaman zaman yerleşim yerlerinde bombalar patlatıp sivilleri katletse de artık gerileme ve yok olma sürecine girmiştir” denildi.

MÜCADELE DAHA DA KESKİNLEŞEREK DEVAM EDECEKTİR

Türk devletinin Kürt Özgürlük Hareketi'nin her alanda gelişip güçlenmesi karşısında Kürt halkının özgürlük mücadelesine karşı topyekun bir savaş kararı aldığını vurgulayan KCK, “AKP hükümeti Kürt halkının mücadelesini ve Türkiye'nin demokratik devrimci dinamiklerini ezerek Türkiye'de bir diktatörlük kurmak istemektedir. 2015 yılı Türkiye'de diktatörlük kurmak isteyenlerle Türkiye'yi demokratikleştirmek isteyenler arasında mücadeleyle geçmiştir. 2016 yılında da bu mücadelenin daha da keskinleşerek süreceği anlaşılmaktadır.

Önder Apo ve Kürt Özgürlük Hareketi 2015 yılı başında demokratik müzakere taslağını kamuoyuna sunarak ve Dolmabahçe mutabakatını sağlatarak halklarımızda demokrasi ve özgürlük açısından büyük bir umut yaratmıştır. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu mutabakatı yok sayıp diyalogları bitirip Önder Apo üzerinde ağır tecrit uygulayarak bu umuda karşı bir saldırı başlatmıştır. Türkiye'yi gerilim ve çatışma ortamına sokmuştur” dedi.

DİRENİŞ 2016’DE SÜRDÜRÜLECEK

“7 Haziran’da halklarımız yeniden büyük bir umut içine girmişken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP bir siyasi darbe yaparak ikinci bir 12 Eylül dönemi başlatmıştır” denilen açıklamada, “1 Kasım seçimleriyle de bu darbeyi meşrulaştırıp savaşı daha da tırmandırmıştır. Bugün Türkiye'de ikinci 12 Eylül dönemi yaşanmaktadır. 12 Eylül’ün başaramadığı ve tamamlayamadığı soykırımcı kurumsal faşizmin oturtulmasını AKP hükümeti MHP ile ittifak içinde gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Yeni anayasa dedikleri de tamamen 12 Eylül anayasasının baştan aşağı restore edilmesi olacaktır. 12 Eylül anayasasının yeni bir versiyonu yapılacaktır. Özcesi 12 Eylül anayasası yeni bir ambalaja koyulacaktır.

AKP'nin ikinci 12 Eylül darbesine karşı Kürt halkı da özyönetim direnişleriyle cevap vermiştir. 2015 yılının en büyük devrimci demokratik hamlesi de bu özyönetim hamlesi olmuştur. Aylardır süren bu direniş 2016 yılında da sürdürülecektir. Kürt halkı özgür ve demokratik yaşama kavuşana kadar savaşı şehirde, kasabada, ovada, dağda, metropollerde ve her yerde sürdürecektir. Bu direniş yeni yılda kesintisiz devam edecektir. Kültürel soykırımcı sömürgecilik Kürt halkının özgür ve demokratik yaşam iradesini kırma kararını almışsa, Kürt Özgürlük Hareketi de soykırımcı sömürgeciliğin iradesini kırana kadar bu direnişi kararlıca yürütecektir. Dünyada görülmemiş bir fedai direniş 2016 yılında ortaya konulacaktır. Bu direniş sadece Kürt halkının özgür ve demokratik yaşam mücadelesi olmayacak; aynı zamanda Türkiye halklarının özgür ve demokratik yaşam mücadelesi olarak sürdürülecektir. Kürt halkına ve demokrasi güçlerine karşı savaş kararı alanlar bu kararı aldıklarına pişman ettirilecektir” ifadelerine yer verildi.

HALKLAR ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ MÜCADELESİNDE AKTİF YER ALMALI

KCK açıklamasında devamla şu hususlara dikkat çekildi:

“Kürt Özgürlük Hareketi sadece Türkiye ve Bakurê Kurdîstan’da değil, Rojava ve Başurê Kurdîstan’da da IŞİD ve işbirlikçilerini yenilgiye uğratacaktır. IŞİD’in yenilgisi üzerinden Ortadoğu'da demokratikleşmenin önü açılacaktır. Büyük demokratik devrimler yapan, derinleşmiş demokratikleşme bilincine kavuşan Kürt halkının demokrasi ve özgürlük mücadelesini hiçbir güç durduramaz. Bu demokratik devrim gücü tüm Ortadoğu'nun demokratik devrim gücü olarak rolünü oynayacak, 2016 yılı Ortadoğu için demokratik devrimlerin gelişeceği bir yıl haline gelecektir.

Tüm halklarımızı 2016 yılında özgürlük ve demokrasi mücadelesinde daha aktif yer almaya çağıyor, 2016 yılının Kürt halkının ve Önder Apo'nun özgürlüğe kavuşacağı yıl olacağına inanıyor; yeniden tüm halkımıza, Türkiye halklarına ve insanlığa 2016 yılının demokrasi, özgürlük ve barış getirmesini diliyoruz.”