Van'daki kadın tutsaklara her türlü işkence yapılıyor!

Van T Tipi Cezaevi'ndeki kadın tutsaklara işkence sürüyor. Tutsaklar saçlarından sürüklenmemek için saçlarını kazıttı! Tutsakların darp, cinsel saldırıya uğradığı da avukatları tarafından açıklandı.

Van T Tipi Cezaevi'nde işkence devam ediyor. Kadın tutsaklar ile görüşen Özgürlükçü Hukukçular Platformu Üyesi Avukat Sevda Aydın, yaralanan 25-30 tutsağın hastaneye kaldırılmadığını ve bazı kadınların cinsel saldırılara maruz bırakıldığını kaydetti. Cezaevinde inceleme yapmak isteyen Van Barosu Cezaevi Komisyonu üyesi avukatlar ise cezaevi yönetimi tarafından engellendi.

‘VÜCUTLARINDAKİ MORLUKLARI GÖRDÜK'

Av. Aydın, tutsak ailelerinin başvurusu üzerine işkencenin ortaya çıktığını belirterek, "Olayın yaşandığı gün gayri hukuki bir karar ile müvekkillerimizle görüşmemiz engellendi” dedi. Bir sonraki gün yapabildikleri görüşmelerde görüşe gelen bazı müvekkillerinin vücutlarının çeşitli bölgelerinde morluklara şahit olduklarını vurgulayan Aydın, “Müvekkillerimizden öğrendiğimiz kadarıyla cezaevi yönetimi kimi keyfi uygulamalarına karşı çıkmaları üzerine olaylar yaşandı. Tüm bunlar önce kadın koğuşunda başlayıp, devamında diğer koğuşlara da sıçramış” diye kaydetti.

NELER YAŞADILAR?

Kadın tutsakların hem fiziki hem de sözlü saldırıya maruz bırakıldığını aktaran Aydın, "Üst ranzalarda yatan kadın tutuklular darp edilip yerlerde sürüklenerek aşağı indirilmiştir. Tahmini olarak 25-30 kadın tutuklu yaralanmıştır. Bunların içerisinde biri ayağından, biri kolundan diğer biri ise kalp hastasıdır. Bildiğimiz kadarıyla erkeklerden sadece 3 tanesi hastaneye sevk edilirken, kadın tutuklulardan kimsenin sevki yapılmamış. Bir kısmının vücudu, bir kısmının yüzü morluklar içerisinde. Bir kadın tutuklu ise genital bölgesine atılan tekmeden kaynaklı oturmakta güçlük çekiyor. Kadınlar saçlarından sürüklenerek götürüldükleri için tepki olarak saçlarını kazıtmışlar" şeklinde konuştu.

'BASKILAR AĞIRLAŞABİLİR' UYARISI

Hükûmet yetkililerinin açıklamalarının cezaevlerinde şiddete dönüştüğüne dikkat çeken Aydın, OHAL süreciyle birlikte kadın tutsakların birçok kısıtlamayla karşı karşıya kaldığını söyledi. Gittikçe sistematikleşen baskının şimdi de tek tip kıyafetle gündeme geldiğini ifade eden Aydın, önümüzdeki günlerde baskıların ağırlaşacağından endişeli olduğunu aktardı.

BABA AFŞİN: HASTANEYE GÖTÜRÜLMÜYOR

Ayrıca, saçlarından sürüklenen yaralı tutsak Saime Afşin’in hastane kontrollerinin yapılmadığı bilgisini veren Baba İhsan Afşin, kızının son telefon görüşmesinde elektrik sularının kesildiğini ilettiğini söyledi.

CEZAEVİ MÜDÜRÜNDEN İTİRAF

Van Barosu Cezaevi Komisyon Üyesi Avukat Cahit Kutluk da tutsak ailelerinden gelen başvuru üzerine cezaevi müdürüyle telefonda görüştüklerini ve daha sonra cezaevine gittiklerini söyledi. Kutluk, şunları anlattı: “Baro başkanımızın kendisi cezaevi müdürünü arayıp yaşanalar hakkında bilgi almak istedi. Cezaevi müdürü, cezaevinde aramaların yapıldığını, bazı tutukluların sorun çıkarması üzerine ‘kanunun tanıdığı hak ve yetki çerçevesinde’ müdahale edildiğini söyledi. Tutukluların küçük sıyrıklar aldığını ve hastaneye kaldırıp tedavilerinin yapıldığını, artık hiçbir sorunun kalmadığını da özellikle aktardı bize. Ama biz yine de cezaevine gidip tutuklularla görüşmek istedik. Baro başkanımız da bizimleydi, uzun bir süre bekletilmemize rağmen cezaevi müdürü görüşmeyi kabul etmedi. Darp edilen tutuklular ile görüşmek istedik; ama o da belli ki o gün alınmış bir kararla engellendi."

Kutluk, tutsaklar ile yapacakları görüşmelerde ses kaydının alınmak istendiğini açıklayarak, “Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun 3 ay süreyle böyle karar aldığı iletildi. Bunun üzerine biz de kararı görmek istedik. Getirip bize verdikleri kararda hiçbir genel mevzuata atıfta bulunmuyordu, belli ki o gün alelacele ve sadece Van T Tipi Cezaevi için alınmış bir karardı. Görüşmelerde ses kaydı alma uygulaması hukuka aykırı olduğu için kimse ile görüşmeden cezaevinden ayrıldık" dedi.