PAJK: Bu Newroz Önderliğin ve halkların özgürlüğü Newroz’u olacaktır

PAJK: Newroz’a direniş ruhuyla elde ettiğimiz kazanımları koruyarak, Önderliğimizin özgürlüğüne odaklı mücadelemizi zirveye taşıracağımıza ve Kürdistan’ın tüm parçalarını özgürleştirilmesi için ne gerekiyorsa onu yapacağımızın sözünü yineliyoruz.

PAJK Koordinasyonu, Newroz’un direniş, isyan, başkaldırı ve halkların özgürlük bayramı olduğunu belirtti. Newroz’un aynı zamanda Kürt halkının yeni yılının başlangıcı olduğunu hatırlatan PAJK, “Kürt halkının yeni yılı kutlu olsun. Bu vesileyle bu yeni yılı ve Newroz Bayramı’nı başta Önder APO’ya,  Ortadoğu halklarına Kürt halkına ve kadınlara kutlu olsun diyoruz” dedi. 

“Newroz ateşi Demirci Kawa'nın örsünden çıkan kıvılcım ve zalim despot Dehakları yenmenin ondan kurtulmanın müjdesidir” denilen açıklamada, “Demirci Kawa şahsında Kürtlerin öncülüğünde nasıl ki zulme karşı özgürlük mücadelesi verilerek Ortadoğulu halklara özgürlük getirmiş ise PKK de 40 yıllık mücadelesi ile Ortadoğulu halklara öncülük yaparak özgürlük mücadelesini vermektedir. Özellikle de ateş ile destanlaşan, abideleşen şehitler gerçeği newrozun daha da güçlü mesajlara ulaşmasına vesile olmuştur. Bu esasta Newroz ateşi Çağdaş Kawa Mazlum Doğan’dan Zekiye Alkanlara, Rahşanlar’dan Berivan ve Ronahilere, Semalarla yüceleşen bu yakıcı mesajları halkımız almış ve bu esasta yüzünü ülkeye vermiş özgürlüğü solumuş ve gerçek onurlu yaşama dönmüştür. Böylece Newroz ateşi halklarda ve kadınlarda özgürlük umudu ve ilhamını yeşertmiştir” ifadelerine yer verildi.

PAJK Koordinasyonu açıklamasında şunlar belirtildi:

“Zamanın Dehakları olarak ortaya çıkan DAİŞ insanların yüreğine korku salarak gerçekleştirdikleri vahşetle Ortadoğu ve dünyanın başına bela olurken, bunun karşısında hiçbir güç duramazken, Rojava Devrimi şahsında Newroz ruhu ile ortaya konulan mücadele ile dünyanın başına bela olan DAİŞ çetelerini yenilgiye uğratmıştır. Newroz’un direniş ruhu ile yarattığı öncülük ile Ortadoğu halklarında yeniden doğuşu sembolize etmiştir. Ortadoğu’nun tarihi mirası adeta yeniden can bulmuş ve dünya halklarına umut ve ilham olmuştur. Çünkü Newroz halkların kardeşleşmesi ve ortak değerlerini koruma zalimlere karşı el ele savaşmanın adıdır. Bugün yaratılan bu birliktelik Bakur’da HBDH olurken, Rojava’da Kuzey Suriye Federasyonu olmuştur. Ve halkların birleşik devrimi daha da doğacak yeni örgütlemelerle bir arada yaşamanın ve ortak mücadele etmenin zeminini yaratmıştır.

‘ŞENGAL DİRENİŞİ ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇILARININ ONUR MÜCADELESİDİR’

Newroz ruhunu en çok ateşin kıymetini bilen ve ateşin öğretileriyle yetişen Şengalilerde görebiliriz. Bugünlerde yine zalim Dehakların fermanını yanıbaşında yaşayan bu inançlı halkımız zalimlere gereken cevapları veriyor ve vermeye devam edecektir. Daha düne kadar içte yaşanan ihanet sonucunda tıpkı cahiliye döneminde olduğu gibi kadınlarının köle pazarlarında nasıl satıldığının, yurdundan edinmenin acısını yaşayan bu halkımız bugün örgütlü mücadelesi ile bu zulme hazırlıksız değildir. Onun için Kürtlük adına çıkanların ama esasta Dehakların işbirlikçisi olan bu sahte yüzleri hepimizden daha çok tanık olmuş ve bunun öfkesini yürekten hissetmişlerdir. Onun için Nazelerin canı pahasına da olsa sokağa çıkarak, kendilerini dozerlerin kepçeleri arasına koyarak bu son saldırıları yürekten kınamışlar ve bu saldırılara bir kalkan olmuşlardır. Bu direniş geleneğini daha da büyüterek kendi yaratım ve kazanımlarını yüreğinden akan özgürlük ateşi ile koruyacaklardır. Üstelik Şengal halkının yalnız olmadıklarını bilmeleri gerekir. Sergileyeceği direnişi tıpkı Kobanê gibi dünyaya mal olacağından kesinlikle eminiz. Çünkü Şengal fermanları bütün insanlığın yaralarıdır. Ve aynı zamanda Şengal direnişi bütün devrimci ve özgürlük savaşçılarının onur mücadelesidir.

‘DEHAKLAR DESTANSI DİRENİŞLERLE ALT EDİLEBİLİR’

Bakurê Kürdistan’da geliştirilen tüm saldırılara rağmen Cizre’de, Sur’da, Nusaybin’de verilen destansı direnişin ruhunu Newrozlaştırarak yeni günlere akıtarak sergilenen yüce direniş sahiplenilecektir. Dehaklar ancak destansı direnişlerle alt edilebilinir. Korkusuz bir kahramanlıkla üzerine üzerine giderek yüreklerine korku salarak ancak tarihte silinebilinir. Onların bütün saraylarına saltanatlarına rağmen yarattıkları korku imparatorluğunun bütün tedbirlerine rağmen tıpkı Kawa gibi gerekirse sadece elimize balyozu alarak ama yürekten gelen özgürlük tutkusu bu zulmün kalelerinin üzerine üzerine gideceğiz. Dehakların bu direniş karşısında yıkılmaktan ve hazin sonlarını görmekten başka çareleri yoktur.

‘KÜRDİSTAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ’

PAJK olarak Newroz’a direniş ruhuyla bu yılı elde ettiğimiz kazanımları koruyarak “Özgür önderlik özerk Kürdistan” şiarı temelinde Önderliğimizin özgürlüğüne odaklı mücadelemizi zirveye taşıracağımıza ve Kürdistan’ın tüm parçalarını özerklik temelinde özgürleştirilmesi için ne gerekiyorsa onu yapacağımızın sözünü yineliyoruz. Kürdistan’da yanan devrim ateşi Newroz ateşinin yakıcılığıdır. Bu ateş acılarımızla harlanmış ama harlandıkça bize cesaret güç, moral ve umut vermiştir. Bu esasta Ari halklarının Kürdistan’da dağların doruklarında ve dünyada Newroz ateşi büyük bir inatla umutla yanmaya devam edecektir.

Bu yılın Newroz’una katılmak Dehaklara meydan okumaktır. Sindirdiğim dediği anda bütün heybetiyle “ben varım” demek en çok kadınların öncülüğüne yakışmaktadır. Bu esasta tıpkı 8 Mart’ta olduğu gibi tüm kadınların rengarenk elbiselerini kuşanarak meydanlara çıkacağına özgürlük zılgıtlarıyla yeri göğü inleteceklerine ve yüreklerinden kopan özgürlük sloganlarını haykıracaklarına inanıyoruz. Newrozlaşan halk gerçekliğini en çok bugünlerde dosta ve düşmana göstermek gerekir. Tekrardan büyük direniş günü Newroz’u kutluyor, Kawaların, Mazlumların, Zekiyelerin ve Semaların ardılları olarak mücadelenin tüm mevzilerinde mücadelesini geliştiren tüm devrimci demokrat ve özgürlük savaşçılarının Newroz Bayramı’nı kutluyor ve başarılar diliyoruz.”