Ziyaretçilerden Emine Şenyaşar’ın direnişine destek çağrısı

Adalet Nöbeti’nin 92. gününde Emine Şenyaşar’ı ziyaret eden DEM Parti Milletvekili Sinan Çiftyürek, Şenyaşar ailesinin direnişine ortak olma çağrısında bulundu, Ankara Kadın Platformu üyeleri ise “Bir annenin adalet haykırışı karşılık bulmalıdır” dedi.

EMİNE ŞENYAŞAR

Eşi ve iki oğlu AKP’liler tarafından katledilen Emine Şenyaşar ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Riha Milletvekili olan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Türk Adalet Bakanlığı önünde sürdürdüğü Adalet Nöbeti 92’nci gününde.

“Bakanlığın kapısını kilitleyerek içeride saklanmak acizliktir. 2 oğlum ve eşim devlet hastanesinde katledildi. Tek talebimiz adalettir” yazılı dövizleriyle nöbetine devam eden Şenyaşar Ailesi’ni DEM Parti Wan Milletvekili Sinan Çiftyürek ve Ankara Kadın Platformu üyeleri ziyaret etti.  

Ziyarette konuşan Çiftyürek, Şenyaşar ailesinin bütün baskılara rağmen hukuk mücadelelerine devam ettiğini belirterek, “Hukuk ve adalet istiyorlar. Bunu sadece kendileri için istemiyorlar. Bütün Kürtler ve Türkiye için istiyorlar. Bu katliam devletin gözünün önünde yaşandı. Katiller cezaevine atılmadı, öldürülenlerin ailesinden biri cezaevine atılıyor. Katiller dışarıda. 6 yıldır katliamı işleyenlere dair her şey açık, her şey göz önünde ancak hukuk Yıldız ailesine karşı hiçbir adım atmıyor. Bu sebeple bütün halkımıza sesleniyoruz, diyoruz ki; Şenyaşar ailesini yalnız bırakmayalım. Sadece kendileri için değil bütün Kürt halkı ve Türkiye halkları için direniyorlar. Bu direnişe ortak olalım” çağrısında bulundu.

Emine Şenyaşar ise, oğlunun serbest bırakılması talebini yineledi.

‘BİR ANNENİN ADALET HAYKIRIŞI KARŞILIK BULMALIDIR’

Ankara Kadın Platformu’ndan Neylan Solmaz Saçılık, “Şenyaşar ailesinin maruz kalmış olduğu vahşet ve bu vahşetin sonrasında yürütülmeyen adil yargılanma hakkını protesto eden Emine annenin yanındayız. Dünkü saldırı, halkın vicdanında bir yara açmıştır. Bir annenin adalet haykırışı karşılık bulmalıdır. Adalet Bakanlığı’ndan gerekli işlemlerin yürütülmesini talep ediyoruz” dedi.

Ankara Kadın Platformu ve Çiftyürek, 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişimi sonrası oğlu tutuklanan ve Adalet Bakanlığı önünde anne Şenyaşar ile oturma eylemini 16’ncı gününde sürdüren Sevinç Çakır’ı da ziyaret etti. Çiftyürek, Çakır’ın darbe girişimi dolayısıyla müebbet hapis cezası verilen kursiyer oğluna ilişkin, “15 Temmuz yargılanacaksa başta onun siyasi müttefikleri yargılanmalı” dedi.

Eylemin ardından Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar Meclis’e geçti.