Tahliye edilen Gültan Kışanak: Tahliyeye değil barışa ihtiyacımız var

Kobanê Kumpas Davası’nda tahliye edilenlerden Gültan Kışanak, hapishane çıkışında, “Kadınların, halkların, inançların özgür olduğu, kimliklerin ve dillerin sorun olmadığı bir ülkede yaşamak istiyoruz” dedi.

GÜLTAN KIŞANAK

Kocaeli 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesinde tutulan Amed Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak 7,5 yıl sonra tahliye edildi. Bugün görülen Kobane Davası’nda Gültan Kışanak hakkında, “Devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak" iddiası yönünden beraat kararı verildi. "Örgüt üyeliği" iddiası gerekçesiyle 8 yıl ceza verildi. Ceza yarı oranında arttırılarak 12 yıla çıkarılarak tahliye kararı verildi.

Gültan Kışanak’ı çok sayıda kişi hapishane önünde zılgıtlar ve “Jin jiyan azadî” sloganlarıyla karşıladı.

Kısa bir konuşma yapan Kışanak, şunları dile getirdi: “Bugün Kobanê Kumpas Davası’nda ne yazık ki kumpası devam ettiren bir karar çıktı. Arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşamadılar. Bu nedenle hepimiz çok buruk bir durumdayız. Figen başkanın çok çok selam ve sevgileri vardı. Bizim aslında tahliyeye değil özgürlük ve barışa ihtiyacımız var. Umarım hep beraber bu ülkede sorunları özgürlük temelinde çözecek bir mücadeleyi birlikte yürütüp kazanacağız. Mesele tahliye olmak değil, mesele bu ülkenin sorunları çözebileceği bir ortamı yaratmak. Kadınların, halkların, inançların özgür olduğu, kimliklerin ve dillerin sorun olmadığı bir ülkede yaşamak istiyoruz. İçeride ya da dışarıda özgür yaşamak istiyoruz. Dışarıda olmanın tek başına özgürlük olmadığını biliyorum. Hukukun, adaletin, barışın olmadığı yerde özgürlüğü ne yazık ki doyasıya teneffüs edemiyoruz. Bütün Türkiye için halklar için kadınlar için çocuklar için özgür bir gelecek istiyorum.”