Strasbourg Belediye Başkanı: Erdoğan’ın miting düzenlemesine karşıyım

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa’nın Strasbourg şehrinde referandum mitingi için salon arandığı öğrenilirken, Belediye Başkanı Roland Ries, Erdoğan’ın kente gelişine kesinlikle karşı olduğunu duyurdu.

Dernières Nouvelles d’Alsace (DNA) gazetesinin haberine göre, Erdoğan’ın daha önce de konuşma yaptığı Zenith adlı büyük salonda miting için ‘AKP’ye yakın çevreler’ tarafından başvuru yapıldı. DNA, Zenith yetkililerinin 26 Mart tarihi için istenen salonun boş olmadığını ‘AKP’lilere’ ilettikleri bilgisini paylaştı.

BELEDİYE BAŞKANI: ERDOĞAN’IN GELİŞİNE KARŞIYIM

Erdoğan’ın diktatörlük sisteminin oylanacağı referandumun propagandasını yapmak için salon aradığı Strasbourg Metropol Belediyesi’nden ise tepki geldi.

Konuya ilişkin konuşan Belediye Başkanı Roland Ries, Erdoğan’ın kentlerine gelmesine ‘sıcak bakmadığını’ söyledi.

Ries, “Erdoğan’ın ‘ekiplerinin’ referandum kampanyası kapsamında miting düzenlemek için Zenith Salonu’yla kontağa geçtiklerini öğrendik. Buna sıcak bakmıyorum” dedi. Ries, Erdoğan’ın gelişine ‘kişisel olarak karşı olduğunun’ altını çizdi.

BAŞBAKANLIK VE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NI DEVREYE KOYACAK

Belediye Başkanı Roland Ries, Erdoğan ve AKP’ye yakın çevrelerin Strasbourg’da miting düzenlemek için salon araması konusunu hükümete de ilettiğini de söyledi.

Ries, “Bu konuda İçişleri Bakanlığı’nı ve Matignon’u (Başbakanlık) aradım” dedi.

‘İNSAN HAKLARININ BAŞKENTİNİN BELEDİYE BAŞKANI OLARAK KABUL EDEMEM’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) ev sahipliği yapan Strasbourg’da böyle bir mitinge karşı olduğunu vurgulayan Roland Ries, “Kişisel olarak, Angela Merkel’e söylenenlerden sonra (Erdoğan’ın) buraya gelişine karşıyım. İnsan hakları şehrinin (Strasbourg) Belediye Başkanı olarak bunu kabul edemem” diye tepki gösterdi.

Öte yandan, AKP’lilerin 26 Mart tarihi için Zenith adlı büyük salonda miting talebinin ‘yer olmadığı’ gerekçesiyle reddedilmesi ardından başka bir tarih isteyebilecekleri bildiriliyor. DNA gazetesi, bu bilginin Zenith salonunu işleten şirket tarafından verildiğini duyurdu.

Türk Konsolosluğu’nun ise Strasbourg’da herhangi bir miting düzenlenmeyeceğini açıkladığı iddia edildi.