Silivri 2 No’lu Cezaevi’nde tutsaklara işkence

Silivri 2 No’lu Cezaevi’nde siyasi tutsakların kelepçeli işkenceye maruz kalıyor. Yaşananlar, aynı gün görüşe çıkartılan siyasi tutsaklardan Mahir Doğan’ın annesinin karşısına tek ayakkabıyla çıkmasıyla açığa çıktı.

ANF’ye konuşan ve gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulunan Mahir Doğan’ın babası Timur Doğan ise oğlunun ve arkadaşlarının can güvenliğinden endişe duyduğunu vurguladı.

‘EL VE AYAKLARINI KELEPÇELEYEREK DARP ETTİLER’

Hak ihlallerinin yoğun biçimde yaşandığı Türkiye cezaevlerinden her gün yeni bir işkence haberi geliyor. Bu cezaevlerinden biri olan Silivri 2 No’lu Cezaevi’nde siyasi tutsakların önce işkenceye gördüğü, sonra ziyarete çıkartıldıkları ortaya çıktı. İşkenceye maruz bırakılan siyasi tutsaklardan Mahir Doğan’ın babası Timur Doğan, Çarşamba 15 Mart sabahı oğlu ve koğuş arkadaşlarının gardiyanların tarafında el ve ayakları kelepçelenerek darp edildiğine dikkat çekti. Doğan, saldırı esnasında ayakkabısını kaybeden oğlu Mahir Doğan’ın, Doğan Karataş isimli koğuş arkadaşıyla birlikte süngerli odaya konulduğunu; birkaç saat sonra ise görüşe çıkartıldığını belirtti.

‘ZİYARETE AYAĞINDA TEK AYAKKABIYLA GELDİ’

O gün ziyarete eşi Zarife Doğan’ın gittiğini ve Mahir’i ayağında tek ayakkabıyla görünce şaşırdığını anlatan baba Doğan, “Annesi Mahir’i öyle görünce ne olduğunu sormuş, çocuk da sabah ortada hiçbir gerekçe yokken koğuşlarının gardiyanlar tarafından basıldığını söyleyerek, yaşananları anlatmış. Yüzü şiş; el bilekleri ise kıpkırmızıymış. Ziyaret sonrası eşim beni panik içinde aradı ve olanları anlattı” dedi.

Oğlunun 3 ay önce Okmeydanı’nda bulunan Gençlik Federasyonu Derneği’nde gözaltında alındığını ve hukuksuz bir biçimde tutuklandığını ifade eden Doğan şunları söyledi: “Oğlumun OHAL bahanesiyle tutuklanması yetmedi; üstüne üstlük konulduğu cezaevinde gardiyanlar tarafından şiddette maruz kalıyor. Biz onu çok büyük zorluklar içinde büyüttük. Ege Üniversitesi’nde öğrenciydi, tutuklanmasıyla eğitim hakkından da mahrum bırakıldı.”

‘BİZ ÇOCUĞUMUZUN ARKASINDA DEĞİL ÖNÜNDEYİZ’

Silivri Cumhuriyet Savcılığına gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulunan Doğan, suç duyurusu sonrası cezaevine ayakkabı götürmeye gittiğinde oğlunun koğuşunun da değiştirildiğini öğrendi. “Oğlum ve arkadaşları için edişe duyuyorum” diyen Doğan, “Eğer oğluma bir şey olursa, Adalet Bakanı ve cezaevi idaresi başta olmak üzere tüm hükümet yetkileri sorumlu olacak. Cezaevinde koşullar zaten yeterince kötü; tutuklu ve hükümlülere tecrit içinde tecrit yaşatıyorlar, bir de gelip işkence ediyorlar. Bizim çocuğumuz sahipsiz değil; biz çocuğumuzun arkasında değil, önündeyiz. Bize bu zulmü reva görenler unutmasınlar ki, gün gelecek kendi evlatları dahil onlara sahip çıkmayacak” dedi.