Şakran’da süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 30. gününde

Şakran Cezaevi’nde başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 30’uncu gününde. Açlık grevcisi eylemcisi Necdet Kaya’nın kardeşi Mesut Kaya, eylemcilerin açlık grevine sonuna kadar devam edeceklerini aktardıklarını belirtti.

İzmir Aliağa Şakran Cezaevi'nde bulunan 26 siyasi tutsak, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması, cezaevlerinde devam eden hak ihlalleri, fiziki ve psikolojik işkencenin son bulması talebiyle, 15 Şubat’ta süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı.

30’uncu gününde açlık grevinin devam ettiği cezaevinde, ayakta sayım, havalandırmaya çıkarken ayakkabının içi ve altının kontrol edilmesi gibi keyfi uygulamalar dayatılıyor.

Cezaevinde doktor ihtiyacı karşılanmazken, muayene için götürüldüğünde de kelepçeli tedavi dayatılıyor.

Şakran’da görüş zamanı da kısıtlanırken, gardiyanlar görüş ve aramalar sırasında sürekli görüşçüleri tahrik ediyor. Açık görüş sırasında sürekli masaların aralarında dolaşan gardiyanlar, en küçük bir göz teması ya da sözlü tartışmada ailelere saldırıp darp ediyor. 

Müdür ya da yetkili herhangi bir kişiye ulaşılamıyor. Sitemli bir işkence merkezine dönüşmüş olan Şakran Cezaevi’nden her gün yeni bir hak ihlali ve işkence haberi geliyor. Görüşen giden ailelerin kötü muamele ve fiziki işkenceye maruz kaldığı cezaevinde, tutsaklara da iletişim cezası verildiği için sağlıklı bilgi alınamıyor.

‘GÖRÜŞÇÜLERE CEZALAR VERİLİYOR’

Şakran Cezaevi’nde olan aileler ise yaşananlar karşısında endişeli. Cezaevi girişinde ve aramalar sırasında sözlü ve fiziki tacize uğrayan görüşçülere, yaşananlara tepki gösterdikleri için aylık görüş cezaları veriliyor. Cezaevine görüş için gelen hamile bir kadın arama sırasında tartıştığı kadın ve erkek gardiyanlarca darp edildi.

‘BU DAYATMALARA KİMSE SESSİZ KALAMAZDI’

Açlık grevcisi Necdet Kaya’nın kardeşi Mesut Kaya, açlık grevinden başka seçeneklerinin kalmadığını ifade ederek, koşulların gayri insani olduğunu aktardı. Kaya, “Başka seçenekleri yok. Biz bile açlık grevine başlasak yeridir. Onların şartları çok ağır. Bu dayatmalara tabii ki de sessiz kalamazlardı. Gardiyanlar saldırıp darp etmek için sürekli hazırlar. İşkence merkezi olarak kurulmuş. Görüş sırasında aramalarda sürekli sıkıntı çıkarıyorlar. Görüş saatleri kısaltılmış. Abimle konuşurken gardiyan sürekli başımızda.  Kitaplar verilmiyor. Kararlılar devam edecekler açlık grevine” diye konuştu.

AÇLIK GREVİNDEKİ TUTSAKLAR:

Şakran T2 Bölümünde: Eren Tekin, Sinan Ekmekçi, Mustafa Akaş, Cengiz Doğan, Necdet Kaya, Erhan Ergüz, Murat Duran, Kasım Özdemir.              

Şakran T3 Kapalı Bölümünde: Zana Yaktın, İhsan Balkaş, Özgür Güçlü, Özkan Yaşar, Aslan İlhan.

Şakran T4 Bölümünde: Abdullah Aksu, Yusuf Özdemir, Roni Yavuz, Muhammet Bıru, Şivan Bilik, Ahmet Azad, Nayif Yargın, Veysi Kaya.

Şakran Kadın Bölümünde: Hürriyet Doğan, Mahsune Şedal, Cihan Asi, Meryem Söylemez, Gurbet Öztürk katılıyor.

TALEPLER:

Açlık grevinin devam ettiği Şakran Cezaevi’nde tutsakların talepleri şu şekilde:

“Önderliğin üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit ve mevcut OHAL sürecinin ortadan kalkması. Tekrar çözüm ve müzakerelere dönülmesi. Son süreçlerde OHAL ve KHK’lerle beraber cezaevlerinde devreye konulan uygulamaların kabul edilebilecek düzeyde değildir, bu baskının son bulması.