Reuters Türkiye ofisi emekçileri grev kararını astı: Hakkımızı istiyoruz!

Reuters Haber Ajansı’nın dayattığı sefalet zammına karşı Türkiye ofisine grev kararını asan TGS üyesi basın emekçileri, “Hak ettiğimizi alana kadar vazgeçmeyeceğiz!” mesajını verdi.

Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Reuters ile TGS arasındaki Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine grev kararı alındı.

Reuters patronu tarafından dayatılan yüzde 25’lik sefalet zammına karşı Türkiye ofisine grev kararını asan basın emekçileri, haklarını istedi.  

HEYET DESTEK VERDİ

TGS öncülüğünde İstanbul’da bulunan Reuters Türkiye ofisi önünde bir araya gelen basın emekçilerine, UNI Küresel Sendikası Medya, Eğlence ve Sanat Departmanı Başkanı Johannes Studinger ve beraberindeki heyet destek verdi.

“Hakkımızı istiyoruz” yazılı pankart ve dövizlerin taşındığı grev kararı ilanında açıklama TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş tarafından yapıldı.

DEĞERİ YARATAN MESLEKTAŞLARIMIZIN EMEĞİ GÖRMEZDEN GELİNİYOR!

Thomson Reuters Haber Ajansı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de güvenilirliği tartışılmayan, doğru habere ulaşmanın en önemli adreslerinden birisi olduğunu dile getiren Durmuş, bu değeri yaratanın hiç şüphesiz Reuters’ta çalışan gazeteciler olduğunun altını çizdi.

Ancak bugün geldiğimiz noktada maalesef bu değeri yaratan meslektaşlarına emeklerini görmezden gelen bir anlayış söz konusu olduğunu vurgulayan Durmuş, şunları kaydetti:

“Türkiye son iki yıldır adı her ne kadar konulmamış olsa da ağır bir ekonomik kriz yaşamaktadır. Hemen her gün temel tüketim maddelerine gelen zamlar, bir ayda ikiye katlayan fiyatlar, tahmin edilemez bir piyasa ile karşı karşıyayız. Daha anlaşır olması için sizlere şu örneklerini vermek istiyoruz: Geçtiğimiz yıl peynirin kilosu 65 TL’yken, bugün 120 TL yani yüzde 84 artış, geçtiğimiz yıl kıymanın kilosu 100 TL’yken bugün 330 TL yani yüzde 330 artış, geçtiğimiz yıl kırmızı etin kilosu 120 TL’yken bugün 340 TL yani yüzde 280 artış, patatesin kilosu geçen yıl 5 TL’yken bugün 16 TL yani yüzde 320, sıvı yağın litre fiyatı geçtiğimiz yıl 25 TL’yken bugün 52 TL yani yüzde 108 artış yaşanmıştır. Başta İstanbul olmak üzere konut kira fiyatları ise yüzde 300leri geçen oranda artmıştır. Çalışanların ücretlerinin yarısından fazlası konut kirasına gider hale gelmiştir. Bu evlerin depreme dayanıklılığı da ayrıca tartışma konusudur.”

Tablo böyleyken Reuters işvereninin Türkiye ofisinde çalışan meslektaşlarımıza uygun gördüğü ücret artışı yüzde 25 olduğuna dikkat çeken Durmuş, “Ocak ayında başladığımız toplu iş sözleşmesi görüşmeleri boyunca tüm olumlu çaba ve niyetlerimize rağmen, Türkiye’de yaşanan ekonomik tabloyu kalem kalem anlatmamıza rağmen maalesef olumlu bir yaklaşım göremedik. Yüzde 25’lik ücret artışının üzere bir puan dâhi konulmadı” diye konuştu.

ENFLASYONUN 112.51, TEKLİK EDİLEN ZAM YÜZDE 25  

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Mart ayı enflasyonu yüzde 50.51, bağımsız araştırmacıların enflasyonu yüzde 112.51 olarak açıkladığı bir ortamda Reuters işvereninin çalışanına reva gördüğü ücret artışı sadece yüzde 25’i kabul etmeyeceklerinin altını çizen Durmuş, ajansa 10 Mayıs’a kadar müddet verdi.

10 MAYIS’A KADAR MÜDDET!

“Buna karşı söyleyeceğimiz tek sözümüz grevdir” diyen Durmuş, şunları ekledi: “ Bu sadece grev kararımızı değil grev kararlılığımızı ilân ediyoruz. Eğer üyelerimizin hak ettikleri oranda bir ücret artışı teklifi gelmez, sorunun çözümü için Reuters işvereninden olumlu bir adım görmezsek 10 Mayıs itibarıyla da grev uygulamasına başlayacağımızı tüm kamuoyu önünde ilân ediyoruz. Gerçekleri halka duyurmakla övünmek yetmez çalışanına da bu gerçekler üzerinden yaklaşmak adil olandır. Bizler gerçeklerin peşindeki insanlar olarak o gerçeklerin bizden muaf tutulmasına asla izin vermeyeceğiz. Hak ettiğimizi alana kadar vazgeçmeyeceğiz.”

Açıklamanın ardından Reuters Türkiye ofisine grev kararı asıldı.