Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı: Dayanışmaya çağırıyoruz

Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı, siyasi soykırım operasyonlarına tepki göstererek, "Bütün demokrasi güçlerini dayanışmaya çağırıyoruz" dedi.

Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı, dün Amed merkezli siyasi soykırım operasyonlarına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kürt sorununun çözümü vaadiyle iktidara gelen ancak 20 yıllık iktidarın sonucunda sorun çözmek yerine yaşanan çoklu krizler yumağını üreten, baskıcı politikalar ile yönetmeyi bir yöntem haline getiren iktidar şimdi de Kürt sorunun çözümsüzlüğünü siyasi bir ranta dönüştürmek için siyasî soykırım operasyonları yapıyor. Kürtler oluşturdukları Özgürlük ve Demokrasi İttifakı ile güçlü bir seçim kampanyası yürütmekte ve halkıyla güçlü bir değiştirme iradesi ortaya koymaktadır. Bu güçlü iradeye karşı siyaset üretemeyenler çareyi bu tür operasyonlar yaparak etkisizleştirilmekte arıyorlar. Ancak düzenlenen bu operasyonlar Kürtlerin iradesini daha da güçlendirmekte, cesaretini ve öfkesini daha da bilemektedir” denildi.

'SEÇİMLER TARİHİ ÖNEM ARZ EDİYOR'

Açıklamanın devamında şunlar da ifade edildi:

“Yıllardır uygulanan ağır tecrit politikaları, başta eş genel başkanlar ve milletvekilleri olmak üzere binlerce siyasetçinin hukuksuz bir şekilde cezaevlerinde tutulmaları, Kürt halkının iradesini ayaklar altına alan Kayyım politikalarına rağmen ne Kürt halkı ne de siyasetçileri boyun eğmedi eğmeyecek. Ve iktidara diyoruz ki; yüzyıldır uyguladığınız bu yöntem ile sonuç elde etmediniz edemeyeceksiniz. Seçimlere 20 gün kala yapılan bu operasyon tarihe 'seçimlere yapılmış bir müdahale' olarak geçecektir. Tarihsel deneyimlerimizden de bildiğimiz üzere bu kronikleşmiş seçim kumpasları İle hiçbir yere varamazsınız, kaybedeceksiniz. Kürt sorununun çözümsüzlüğü hiçbir iktidarın gemisini yüzdürmez, bilâkis batırır. Bunu bu seçimde siz de bizzat görecek ve yaşayacaksınız.

Türkiye’de başta Kürt meselesi olmak üzere temel sorunların çözümünün önündeki en büyük engel olan mevcut iktidarın değiştirilmesi ve yeni bir dönemin başlaması için 2023 seçimleri tarihi bir önem arz etmektedir. Halkımız bu bilinç ve irade ile sandığa gidecek kendisi kazanırken aynı zamanda kaybettirecek. Ve bu adımla herkese bir nefes olacak.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Türkiye tarihi bir seçime giderken demokrasiden, özgürlüklerden insan haklarından yana söyleyecek sözü olmayan, özellikle Kurdistan’da toplumun içinde seçim çalışması yapacak mecali kalmayan iktidarın iflas ettiğinin resmidir. Seçimde son düzlüğe girilirken tüm halkımızı kaybedenlerin provokasyonlarına karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Siyasi sindirme operasyonlarına karşı bütün demokrasi güçlerini gözaltına alınan gazeteciler, sanatçılar, avukatlar ve siyasetçilerle dayanışmaya çağırıyoruz. Ve iktidara diyoruz ki; bu hukuksuz uygulamalarınızdan artık vazgeçin ve gözaltında olan tüm arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın. Demokrasi, özgürlük ve adalet kazanacak, siz kaybedeceksiniz.”