GÖRÜNTÜLÜ

Kobanê Kumpas davası'ndan çıkan karar İstanbul'da protesto edildi

Kobanê Kumpas Davasında HDP'li siyasetçilere yağdırılan cezaları protesto eden DEM Parti İstanbul İl Örgütü, verilen kararla Türkiye ve Ortadoğu’da DAİŞ ve benzeri çetelerin önünün açıldığını vurguladı.

KOBANÊ KUMPAS DAVASI

Kobanê Kumpas Davası'nın karar duruşmasında HDP’li siyasetçilere yağdırılan cezalar, DEM Parti İstanbul İl Örgütü tarafından Kadıköy’de protesto edildi. DEM Parti Kadıköy İlçe Örgütü binası önünde DEM Parti İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanı Ahmet Kalmaz, DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut'un yanı sıra çok sayıda siyasi parti ile demokratik kitle örgütü temsilcisinin katılımıyla gerçekleşen eylemde, “Kobanê onurumuzdur! Kumpaslara geçit vermeyeceğiz!” yazılı pankart açıldı, sık sık “Bijî berxwedana Kobanê”, “ Kobanê düşmedi, düşmeyecek” sloganları atıldı.

KONUKÇU: SONUÇ, AKP- MHP İKTİDARININ DAİŞ’İN YANINDA OLDUĞUNU GÖSTERDİ!

Eylemde ilk konuşmayı yapan DEM Parti Milletvekili Kezban Konukçu, bugün Kobanê Kumpas Davası'nda çıkan sonucun, AKP -MHP iktidarının DAİŞ’in yanında olduğu bir kere daha gösterdiğini vurguladı. Kobanê’de halkın kendi vatanına, kendi topraklarına sahip çıkmak için Ortadoğu'nun başına bela olmuş DAİŞ’e karşı büyük bir direniş sergilendiğini hatırlatan Kezban Konukçu, “Bu direniş öyle bir direnişti ki, dünya tarafından sahiplenildi. Kimse buna sessiz kalamazdı. Kürt halkına ve Ortadoğu halklarına yönelik soykırımcı yaklaşımlara karşı sessiz kalamazdık. Demokratik ve meşru hakkımızı kullanarak DAİŞ çetelerini protesto ettik” diye konuştu.

NAFİLE, BİZİ YILDIRAMAZLAR!

DAİŞ çeteleri yenilse de tehdidin devam ettiğine işaret eden Kezban Konukçu, ama bu tehdide karşı iktidarın hiçbir şey yapmadığını, hatta DAİŞ militanları rahatça sınırı geçip Türkiye gelebildiğini hatırlattı. DAİŞ’in yanında konuşlanan ve Kürt halkı ve dostlarının karşısında olan bu iktidarın, 7 Haziran’da gelen sonunu gördüğünü ve bunun intikamını aldığını kaydeden Konukçu, “Ama nafile; bizi yıldıramazlar. İçeride rehin tutulan arkadaşlarımız bizim onurumuzdur. Sadece bizlerin değil, eşit, adil, özgür bir yaşam mücadelesi veren bu topraklardaki tüm Ortadoğu halklarının onurudur. Buradan bir kez daha onları selamlamak istiyorum. İyi ki varsınız, iyi ki yoldaşımız oldunuz” dedi.

YUMUŞAMA VE NORMALLEŞME KÜRTLERE KADARMIŞ!

İktidarın söz ettiği “yumuşamanın ve normalleşmenin” Kürtlere kadar olduğunun bir kere daha ortaya çıktığını kaydeden Kezban Konukçu, “Düzen muhalefeti olsun, onların istediğini yapsın istiyorlar. Ama biz buna gelmeyiz. Onların yalan ve talan düzenlerinin karşısında her zaman devrimci demokrasi seçeneğini yaratmak ve üçüncü seçeneği oluşturmak için bir arada durmaya kararlıyız” vurgusunda bulundu.

BU KARARLA DAİŞ VE BENZERİ ÖRGÜTLERİN ÖNÜ AÇILMIŞTIR!

DEM Parti bileşenlerinin teker teker söz alıp Kobanê Kumpas Davası'ndan çıkan kararın yok hükmünde olduğunu vurguladığı eylemde, açıklamayı ise DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Ahmet Kalmaz okudu.

Kalmaz, Kobanê Davası'nın gizli tanıklarla, zorlama yorumlarla hazırlanan ve siyasi erkin karar verdiği bir kumpas davası olduğunun altını çizdi. Bugün normalleşmeden, yumuşamadan bahsedenler için Kobanê Kumpas davası bir milat olduğunu vurgulayan Kalmaz, bu siyasi kumpas davasında verilen kararın, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin hangi hatta gideceğinin bir göstergesi de olduğunu kaydetti.

Kobanê davası Saray’ın eliyle yazılmış bir senaryo olduğunu vurgulayan Kalmaz, demokrasi adına Türkiye tarihinde büyük bir şans olabilecek bir fırsatın daha iktidar tarafından yok edildiğini söyledi. Bu davanın Türkiye’de demokratikleşme için bir yol ayrımı olduğunu da belirten Kalmaz, “ Bu kumpas davasında verilen kararla Türkiye’de ve Ortadoğu’da DAİŞ ve benzeri örgütlerin önü açılmıştır. Arkadaşlarımızın beraat etmesi beklenirken, Türkiye’yi karanlığa sürüklemek isteyenler toplumun vicdanını hiçe sayarak tam tersi kararlar vermiştir.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI!

Bu tür kumpas davalarının ancak dayanışma ve birlikte mücadeleyle aşılabileceğini hatırlatan Kalmaz, “Kobanê ve Gezi’yi sahiplenmek bu kumpas davasını boşa çıkaracağı gibi, toplumun vicdanında açılan yarayı da iyileştirecek ve demokrasiye hizmet edecektir. Tüm kumpas davalarının önünü almak için demokrasi güçlerini, vicdan sahibi çevreleri ve halklarımızı dayanışmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.