İstanbul Newroz yasağını tanımayacak

İstanbul Newroz Tertip Komitesi, 19 Mart'ta planladıkları Newroz kutlamasını engellemek isteyen valiliğe tepki gösterdi. Komite, "İlçelerdeki kutlamalara da izin verilmezse yapacağımız bir şey yok. Halk inisiyatifini kullanacaktır" dedi.

İstanbul Newroz Tertip Komitesi, 19 Mart'ta Bakırköy Halk Pazarı'nda "Mutlaka kazanacağız" şiarıyla kutlanması planlanan Newroz'un valilik tarafından engellenmek istenmesine ilişkin HDP İstanbul İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi. Newroz Tertip Komitesi’nden Mustafa Elma, “Dün yaptığımız başvuruya cevap geldi ve 19’unda izin verilmeyeceği söylendi. Bayramımızı kutlamak bir izne tabi tutuluyor, biz bu zihniyetin karşısındayız. Dehak zihniyetine karşı bir mücadele yürütmemiz gerekiyor. 21 Mart'ta kutlamayı kabul etmeyeceğimizi söyledik. Bunun karşılığında bir şey yapamayacaklarını söylediler” diye konuştu. 

Elma, İstanbul’un her alanında Newroz ateşinin yakılacağı yönünde ilçelere çağrı yaptıklarını ve şunları söyledi: "Bütün alanlarda Newroz’u kutlama planını önümüze koyduk. Newroz miting alanı ile kutlanacak bir olay değildir. Kendiliğinden sokaklarda olacak bir bayramdır. Valilik '21 Mart için görüşebiliriz' diyor, ama bu gerçekçi değil. 21 Mart için bazı ilçelerde yapılan başvurular da reddedildi."

'HALK HER KOŞULDA KUTLAYACAK'

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Mustafa Avcı ise şöyle dedi: "Biz yapsak da yapmasak da halk kendi bayramını kutlayacaktır. İlçelerdeki kutlamalara da izin verilmezse yapacağımız bir şey yok. Halk inisiyatifini kullanacaktır. Biz de onların yanında olacağız. 19’unda izin verilseydi de ilçeler 21'inde kutlayacaktı. Daha öncesinden planlanan bir şeydir. Olmaz ise halk sokağın başında ateşini yakıp, halayını çekecek ve 'Hayır'ını örgütleyecektir." 

HDK İstanbul Eş sözcüsü Şamil Altan da şunları ifade etti: “Bu ülkede mevsimlik kanunlar var. Geçen yıla izin verirken bu yıl izin vermiyorlar. İktidarın politik ihtiyaçlarına göre değişen bir politika. 'Bu yıl 21'de olsun' diyorlar. 21 Mart için bir talebimiz olsa izin verilip vermeyeceklerini bilmiyoruz."