Dünya basını: Belediye gaspları uzun süredir planlanıyordu

Dünya basını AKP-MHP faşizminin belediyelere gasp operasyonlarına geniş yer ayırırken, gasp operasyonlarının ‘uzun süredir hazırlandığı’ gerçeğine dikkat çekildi.

Birçok dilde yayın yapan Euronews’in haberinde Amed Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’nın “17 Ağustos 1999 depremi nasıl Türkiye tarihi açısından bir not düştüyse, bu da Türkiye siyaseti ve demokrasi değerleri açısından 19 Ağustos depremidir” sözlerine yer verildi.

Siyasi soykırım operasyonlarıyla yüzlerce HDP’linin gözaltına alınmasına ilişkin ‘siyasi temizlik’ ifadesinin kullanıldığı haberde, gasplara karşı Amed’de yapılan eylemlere dikkat çekildi. HDP’nin 31 Mart seçimlerinde kazandığı 6 ilçede belediye eş başkanlarına mazbatalarının verilmediği hatırlatılan haberde, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan tasfiyelerin Kürtleri de vurduğuna işaret edildi.

REUTERS: ERDOĞAN SEÇİMLERDEN ÖNCE SÖYLEMİŞTİ

Reuters ajansının abonelerine paylaştığı haberde ise, gasp operasyonları sonrası halkın tepkisine sert müdahalede bulunulduğu kaydedildi. Haberde, aynı anda 29 ilde 400’ü aşkın HDP’liye yönelik operasyonlara da dikkat çekildi.

Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl yaptığı ve seçimlerden sonra da belediyelere el konulacağına dair açıklamalarına yer veren Reuters, HDP’nin eş başkanlara yönelik suçlamaların yalanlara dayandığına dair açıklaması paylaşıldı.

Reuters, başta CHP olmak üzere AKP’li eski cumhurbaşkanı ve başbakanların da operasyonlara tepki gösterdiğine yer verdi.

TAZ: (MÜDAHALE) İSTANBUL SEÇİMLERİ NEDENİYLE GERİ PLANA İTİLMİŞTİ

Almanya’da yayınlanan Tageszeitung (TAZ) gazetesinde de Erdoğan’ın seçimlerden önce bizzat ‘politikalarına karşı çıkan siyasetçilerin’ seçilmeleri halinde görevden alınacaklarını ilan ettiği hatırlatıldı. 

Bu konunun yenilenen İstanbul seçimleri nedeniyle arka plana itildiği vurgulanan haberde, aslında belediye gasplarının çok önceden planlandığı gerçeğine işaret edildi.

LE MONDE: MUHALEFETE YENİ BİR DARBE

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde’da ‘Türkiye’de baskılar’ başlığıyla verilen haberde, gasp operasyonlarının ‘Türkiye’de muhalefete vurulmuş yeni bir darbe’ olduğunun altı çizildi. Görevden almaların seçimlerden 5 ay bile geçmeden gerçekleştiği kaydedilen haberde, HDP’nin özellikle 2016’dan bu yana büyük bir baskıyla karşı karşıya olduğu vurgulandı.

Le Monde haberinde gasplara karşı CHP’nin yanı sıra AKP içinden dahi tepkilerin geldiği belirtilirken, HDP Eş Başkanı Sezai Temelli’nin gözaltına alınan hiç kimsenin suç işlemediğine dair sözleri paylaşıldı.

NZZ: KÜRTLER BU POLİTİKANIN TUTMAYACAĞINI 31 MART’TA GÖSTERMİŞTİ

İsviçre’de yayınlanan Neue Zürcher Zeitung (NZZ) gazetesinde Inga Rogg imzalı geniş haberde ise, gasp operasyonlarının 15 Temmuz sonrasındaki geniş tasfiyeleri hatırlattığına dikkat çekildi.

AKP lideri Erdoğan’ın önünde seçim olmaması nedeniyle Kürt sorunu konusunda farklı bir yol izleyebileceği ihtimalinin doğduğu savunulan haberde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’la yıllar sonra görüşülmesine izin verilmesinin bu yönlü spekülasyonları güçlendirdiği hatırlatıldı.

Haberde, “Erdoğan, şimdiki darbesiyle barışçıl bir çözümde çıkarı olmadığını açıkça gösteriyor. Ayrıca daha ziyade baskı ve şiddetle Kürtleri diz çökmeye zorlayabileceğine inanıyor. Kürtler, bu yolun başarı getirmeyeceğini 31 Mart’taki yerel seçimlerde açıkça göstermişlerdi” yorumu yapıldı.

DIE PRESSE: HAZIRLIKLAR UZUN SÜREDİR PLANLANDIĞINI GÖSTERİYOR

Avusturya’nın önde gelen gazetesi Die Presse’nin gasp sonrası Amed’de halka yönelik polis saldırısında çekilen bir fotoğrafla okuyucularına taşıdığı haberde Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP’ye karşı tonu sertleştirerek, eş başkanları görevden aldırdığı vurgulandı.

Sabah saatlerinden itibaren üç büyük kentte belediyelere yüzlerce polisle baskınların düzenlendiği kaydedilen haberde, “Polis operasyonlarının çapı ve koordinasyonu, Kürt siyasetçilere yönelik bu darbenin uzun süredir planlandığını gösteriyor” yorumu yapıldı.