Cumartesi Anneleri yine gözaltına alındı

Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları bu hafta da gözaltına alındı.

Cumartesi Anneleri’nin, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylem 945’inci haftasında. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararlarına rağmen polis ablukasının sürdüğü Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları, bu hafta da saldırısıyla karşılaştı.

Anneler ve beraberindekiler, meydandaki polis bariyerlerinin önünde ablukaya alındıktan sonra gözaltına alındı.

Annelerin, bu haftaki eylemine Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve avukat Meriç Eyüpoğlu da katıldı.

Kalkanlarla ablukaya alınan anneler, polise tepki gösterirken, bu esnada haber takibi yapan gazetecilerin görüntü alması da engellendi.

Daha sonra aralarında Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri'nin de bulunduğu 23 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar şunlar: “Hanife Yıldız,  Mikail Kırbayır,  İrfan Bilgin,  Maside Ocak,  Hasan Karakoç,  Faruk Eren, Filiz Karakuş,  Sebla Arcan, Şebnem Korur Fincancı, Gülseren Yoleri, Ümit Efe, Leman Yurtsever, Meryem Göktepe, Gamze Hızlı, Mümtaz Murat Kök, Meriç Eyüboğlu, Erhan Pekçe, Sinan Gökçen, Ali Tosun, Yaşar  Demircan, Nimet Tanrıkulu, Hilmiye Öz, Döne Gevher."