Buldan: Newroz coşkusuna hiç kimse mani olamaz

HDP Milletvekili Pervin Buldan, İstanbul’da 19 Mart’ta yapılacak olan Newroz kutlamalarının valilik tarafından yasaklanmasına, “Hiç kimse Newroz coşkusuna mani olamayacak” diyerek tepki gösterdi.

ANF’ye konuşan Buldan, Newroz’un hakların bayramı olduğunu ve devletin veya hükümetin isteği üzerine yasaklanmayacağını vurguladı. Newroz coşkusuna hiç kimsenin mani olmayacağını kaydeden Buldan, İstanbul başta olmak üzere, İzmir, Ankara, Adana ve Mersin illerindeki Newroz yasaklarının bir an önce kaldırılmasını istedi.

İstanbul Newroz Tertip Komitesi, 19 Mart'ta Bakırköy Halk Pazarı'nda "Mutlaka kazanacağız" şiarıyla kutlanması planlanan Newroz'un valilik tarafından yasaklanmasına yönelik tepkiler giderek büyüyor. Bu keyfi yasağı değerlendiren HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Newroz’un hakların bayramı olduğunu ve devletin veya hükümetin isteği üzerine yasaklanmayacağını vurguladı. Kürt ve Türkiye halklarının yüzyıllardır Newroz bayramını coşkuyla kutladığını ve bu coşkuya hiç kimsenin mani olamayacağını kaydeden Buldan, 2017 Newrozu’nda aynı coşkuyla kutlanacağını altını çizdi. Siyasi iktidarın Newroz’un 19 Mart’da kutlanmasına getirdiği engeli kınayan Buldan, Newroz’u her yıl bir haftaya yayarak kutladıklarını ve bugüne kadar hiçbir sorun yaşanmadığını da ayrıca belirti.

‘TARİHİ NEWROZ RUHUYLA 2017 NEWROZ’UNA’

Amed’de gerçekleşen 2013 tarihi Newroz’a tanıklık eden Buldan, o günden bugüne çok şeyin değiştiğini anımsattı. “2013 tarihi Newroz Türkiye halklarının geleceği açısından bir umuttu” diyen Buldan, “Biz o tarihi Newroz’da Sayın Abdullah Öcalan’ın gönderdiği mesajla Türkiye halklarına özgür ve demokratik bir geleceğin mümkün olduğunu hatırlattık. Sayın Öcalan’ın mesajında, artık silahların değil fikirlerin konuşacağı yarınların temennisi vardı; ancak o tarihten bugüne kadar hem Sayın Öcalan ile yapılan görüşmeler engelleniyor, hem de Newroz bayram tadında kutlanamıyor” dedi. Bugün yaratılan siyasi krizin kimseye yarar sağlamayacağını hatırlatan Buldan, 2013 Newroz atmosferinde tekrar geri dönülmesi gerektiğini vurguladı. Buldan, “2017 Newrozu’nda tarihi 2013 Newroz’un ruhuyla kutlanması lazım” diye konuştu.

‘KÜRT HALKI CEZALANDIRILMAK İSTENİYOR !’

Milyonların coşkusuyla kutladığı bir Newroz’dan yasaklı Newroz’lara yeniden dönülmesinin kabul edilemez olduğuna işaret eden Buldan şöyle dedi: “Sayın Öcalan ile yapılan görüşmelerin kesilmesiyle birlikte, Newroz’a getirilen yasaklarla Kürt halkının bir şekilde cezalandırmak istendiğini düşünüyorum. Bu ceza politikasının Türkiye ‘ye hiçbir katkısı olmayacak.”

Yasaklarla bir ülkenin yönetilemeyeceğini kaydeden Buldan, özellikle HDP’ye dönük büyük bir ambargonun söz konusu olduğunu, referanduma ilişkin tüm partiler ülkenin dört bir yanında miting yaparken; HDP için bir vesile olan Newroz’un dahi yasaklandığına işaret etti. Buldan, bu politikaların HDP üzerine oluşturulan baskının bir devamı olduğunu söyledi. Daha barışçıl, daha demokratik, daha özgürlükçü Newroz’lara ihtiyaç duyulduğunu hatırlatan Buldan, “Geç kalınmış değil” diyerek, İstanbul başta olmak üzere, İzmir, Ankara, Adana ve Mersin illerinde Newroz yasaklarının bir an önce kaldırılmasını ve 2017 Newroz’un barışa, hakların kardeşliğine vesile olacak şekilde kutlanmasını istedi.