Amed ve Adana’da protestolar ve ‘İradene sahip çık’ çağrısı

Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen ağır hapis cezaları Amed ve Adana’da “Bijî berxwedana zindanan” sloganları eşliğinde yapılan yürüyüşlerle protesto edildi.

KOBANÊ KUMPAS DAVASI

Kobanê Davası’nda siyasetçiler verilen hapis cezaları, Amed, ve Adana’da yürüyüşlerle protesto edildi.

AMED

Amed’in Bajara Nû (Yenişehir), Peyas (Kayapınar) ve Rezan ilçesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) öncülüğünde çok sayıda kişi Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen cezaları protesto etti. 

Rezan ilçesi Cezaevi Üst Köşede bir araya gelen partililer, "Bijî berxwedana Kobanê", “Amed uyuma iradene sahip çık" sloganlarıyla Hatboyu Caddesi boyunca yürüyüş düzenledi. Halk evlerinden alkışlarla, yoldan geçen araçlar da kornalarla yürüyüşü destekledi. Burada yürüyüş boyunca kahvehanelere uğrayan DEM Parti Amed İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, halkın iradesine sahip çıkması gerektiğini belirtti. 

CEYLAN AVM ÖNÜNDEKİ EYLEME DAVET

Esnafları tek tek gezen partililer, yarın saat 13.00’da Ceylan AVM önünde yapacakları açıklamaya halkı davet etti. Şahin, “Bugün eş genel başkanlarımıza verilen cezalara bakalım ve irademize sahip çıkalım.

Bajarû Nû ilçesine bağlı Ofis semtinde bulunan Gevran Caddesi’nde de DEM Parti, Barış Anneleri, Tevgera Jinên Azad (TJA) ve DBP’liler bir araya geldi. Gevran Caddesi boyunca “Bijî berxwedana zindanan”, “Direne direne kazanacağız” sloganları ve alkışlarla yürüyüş yapıldı. DEM Parti İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, yarın yapacakları açıklamaya Amedlileri davet etti. Herkesi iradesine sahip çıkmaya davet eden partililer, hukuksuzluğa karşı mücadele edeceklerini de vurguladı. 

Gevran Caddesi’nde başlayan yürüyüş Sanat Sokağı’nda yapılan esnaf ziyareti ardından sona erdi. 

Peyas ilçesinde bulunan Medya Kavşağı’nda da DEM Partililer yürüyüş gerçekleştirdi. Esnafları kapı kapı gezen DEM Partililer yarın yapılacak açıklamaya halkı davet etti. Yürüyüşün de yapıldığı Medya Kavşağı’nda halk da DEM Partililere destek verdi. 

ADANA

DEM Parti Adana Gençlik Meclisi, Kobanê Davası’nda verilen kararı yaptıkları yürüyüşle protesto etti. Adana'nın Seyhan ilçesinde bir araya gelen gençler, mahallelerin sokak aralarında alkış ve zılgıtlarla ses çıkarıp, sık sık "Kobanê düşmedi, kumpasçılar düşecek", "Bijî berxwedana zindanan", "Siyasi tutsaklar onurumuzdur", "HDP halktır halk burada", "Baskılar bizi yıldıramaz", "Direne direne kazanacağız", "Her yer Kobanê her yer direniş" ve "Selahattin Demirtaş onurumuzdur" sloganlarını attı.

Gençler, yaptıkları yürüyüşle Kobanê Davası’nda verilen kararı kınayıp, tüm kesimleri ses çıkarmaya çağırdı.