Adalet Bakanlığı’ndan İmralı açıklaması

Türk Adalet Bakanlığı, Kürt Halk Önderi AbdullaH Öcalan'ın ağır tecrit altında tutulduğu İmralı'ya ilişkin açıklama yaptı. Adalet Bakanlığı, İmralı’ya teknik bir ekip  gittiğini ve fırtınadan dolayı hasar oluşan binada inceleme yaptığını belirtti.

 Türk Adalet Bakanlığı,  3 yıldır ağır tecrit altında rehin tutulan ve kendisinden hiçbir haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'la "görüşüldüğü” tartışmalarına ilişkin bir açıklama yaptı. Bakanlık, İmralı’ya teknik bir ekibin gittiğini ve fırtınadan dolayı hasar oluşan binada inceleme yaptığını kaydetti.

Bakanlık, İmralı Jandarma Ada Güvenlik Komutanlığınca kullanılan hizmet binaları ve kolaylık tesislerinin çatılarında 5-7 Şubat tarihlerinde meydana gelen fırtına nedeniyle oluşan hasarı incelemek amacıyla adaya bir ekip görevlendirildiğini  vurguladı. Konuyla ilgili Bursa İl Jandarma Komutanlığının 22 Şubat tarihli yazılı talebi üzerine Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca 1 Mart 2023'te üst yazı gönderildiği, söz konusu binalarda hasarın ve tespit edilecek ihtiyaçların bakım ve onarımlarının yaptırılması için teknik ekip görevlendirilmesinin talep edildiği ifada edilen açıklamada, şunlar belirtildi:

"Bu doğrultuda Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında görevli 1 makine mühendisi, Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında görevli inşaat ve elektrik mühendislerinden oluşan toplam 4 kişilik teknik ekip ile ekibin başkanlığını ve koordinesini yapmak üzere Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı İnşaat Emlak Büro Sorumlusu Tetkik Hakimi, 21 Mart 2023'te adı geçen kurumda inceleme yapmak üzere görev olurları alınmak suretiyle görevlendirilmişlerdir. Söz konusu olurlara istinaden adada teknik incelemeler yapılarak ihtiyaç duyulan tadilat ve güçlendirmelere ilişkin hazırlanan rapor Genel Müdürlüğe sunulmuştur. Sadece İmralı Jandarma Ada Güvenlik Komutanlığı tarafından kullanılmakta olan hizmet binaları ve kolaylık tesislerinde inceleme yapılmış olup, hükümlülerin barındırıldığı cezaevi bölümünde hiçbir inceleme ve denetim yapılmamıştır. Belgeler ve gerçekler ortada iken buna rağmen yapılan haber ve açıklamalar bu gerçeği çarpıtmaktan ibarettir.”