Trump’tan İran’a karşı yeni ‘büyük’ yaptırımlar

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a karşı Pazartesi yeni “büyük” yaptırımlar uygulayacağını açıkladı.

ABD ile İran arasındaki gerilim her geçen gün tırmanıyor. ABD, önce Mayıs 2018’de nükleer anlaşmadan çekildi, ardından yaptırımlara geri döndü. En son yaptırımlar, banka ve petrol sektörlerini hedef almıştı. Körfez’de gemilere yönelik saldırılar ve bir Amerikan insansız hava aracının Hürmüz Boğazı yakınında düşürülmesiyle, kriz yeni bir boyut kazandı.

İran’ın nükleer programından vazgeçmesi halinde “en iyi dostu” olacağını söyleyen Trump, Twitter üzerinde yaptığı yeni açıklamada, “Pazartesi günü İran’a karşı büyük ek yaptırımlar uygulamaya koyacağız” dedi.

‘İRAN VAZGEÇERSE, EN İYİ DOSTU OLURUM’

Trump, daha önce Beyaz Saray’ın bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “İran’ın nükleer silah elde etmesine izin vermeyeceğiz ve bunu kabul ettikleri zaman, zengin bir ülke olacaklar, çok mutlu olacaklar ve ben onların en iyi dostu olacağım. Umarım bu olur” demişti.

ABD Başkanı, “Ama eğer İranlı yöneticiler kötü davranış sergilerse, çok kötü bir gün geçirecekler” diye ekledi.

‘İRAN’I EKONOMİK İNŞA RAYINA KOYARSAK, HARİKA OLUR’

İranlıların “mantıklı davranmasını” uman Trump, “Eğer İran’ın ekonomik inşasının rayları üzerine koyarsak, bu harika olur” ifadelerini kullandı.

Trump, ama bunu beklerken, ekonomik yaptırımlar uygulamaya devam edeceklerini kaydetti.

Washington ve Tahran, karşılıklı olarak tehditlerde bulunsalar da, savaş istemediklerini belirtiyorlar. Cuma günü Trump, son dakikada İran’a karşı bir askeri bir saldırıdan vazgeçtiğini bildirmişti. Bu açıklama, İran’ın Hürmüz boğazı yakınında bir Amerikan insansız hava aracını düşürmesi ardından gelmişti.

Basına yaptığı açıklamada ironik ifadeler kullanan Trump, “Herkes benim savaşçı olduğumu söylüyorlardı, şimdi de bir güvercin olduğum söyleniyor” dedi.

‘DANIŞMANLARIM FARKLI GÖRÜŞLERDE, TEK ÖNEMLİ OLAN BENİM’

Daha önce aldığı ve son anda vazgeçtiğini iddia ettiği saldırı emri konusunda, henüz hiçbir karar alınmadığını söyleyen Trump, çevresinde çok farklı görüşlere sahip olan danışmaların olduğunu belirtti.

Danışmanlarından John Boltun’un “sertlik” yanlısı bir “şahin” olduğunu söyleyen Trump, ötekilerinin de başka bir çizgide olduğunu belirtti. Trump, “tek önemli olan benim” diye ekledi.

İran silahlı güçler ortak komutanlık sözcülerinden general Ebulfazl Şekarşi, Cumartesi günü yaptığı bir açıklamada “İran’a yönelik tek bir kurşun sıkılması ABD ve (bölgedeki) ittifaklarının çıkarlarını ateşe atar” dedi.