Trump’la birlikte nefret ve ayrımcılık arttı

ABD’de yayınlanan bir kamuoyu yoklamasına göre Amerikalıların üçte ikisine yakını, Donald Trump’ın başkan seçilmesinden sonra nefret ve ayrımcılıkların arttığını düşünüyor.

ABD’de bir dizi bomba ihbarı ve Yahudi mezarlıklarının tahrip edilmesi ardından endişeler arttı. Amerikan anket enstitüsü Quinnipiac’a göre özellikle Yahudi karşıtlığının artmasına ilişkin endişeler yoğunlaştı.

Ankete katılanların yüzde 63’ü nefret ve ayrımcılıkların arttığı görüşünde. Yüzde 70’i bunun “ağır veya çok ağır” bir durum olduğunu düşünüyor. 9 Şubat’ta yayınlanan benzer bir ankette bu oran yüzde 49’du.

Trump’ın Yahudilere yönelik tehditlerin artmasına ilişkin açıklamasının gecikmesi eleştiri konusu oldu. Ankete katılanlar, Trump’ın Yahudi toplumuna yönelik tutumu konusunda ikiye bölünmüş durumda. Yüzde 28’i Trump’ın yanıtını olumlarken, yüzde 37’si doğru bulmuyor.

Amerika’da anti-semitizme karşı mücadele eden en büyük örgütlerden biri olan Anti-Defamation League, yılın başından bu yana Yahudi merkezlerine yönelik 140 bomba ihbarı tespit etti. Ayrıca üç Yahudi mezarlığı tahrif edildi.