SPD şimdi de liberal FDP’yle koalisyon arayışında

Almanya’da iktidar ortağı olan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) gelecek seçimlerden sonra Sol Parti (Die Linke) ile koalisyon ihtimalinin ardından şimdi de liberal FDP’yle ortaklığı gündemde.

Eylül ayındaki genel seçimler öncesinde SPD, Die Linke ve Yeşiller’den oluşacak kırmızı-kızıl-yeşil koalisyon seçeneği aylardan bu yana tartışılırken, SPD’nin liberal ekonomi ve NATO merkezli dış politikadan vazgeçmemesi nedeniyl yeni arayışlar devam ediyor.

Olası sol koalisyon tartışmalarından sonra SPD yönetiminin 2013’te Federal Meclis dışında kalan Liberal Demokrat Parti (FDP) ile kırmızı-yeşil-sarı koalisyon kurmaya yönelik çalışmaları öne çıkıyor. ‘Ampul Koalisyonu’ olarak da adlandırılan SPD-Yeşiller-FDP koalisyonu için dün SPD lideri Sigmar Gabriel ile FDP lideri Christian Lindner’in bir araya geldikleri bilgisi paylaşıldı.

Önümüzdeki aylarda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde SPD ve Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU’nun ortak adayı olan Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de görüşmeye katıldı.

Görüşme talebinin SPD’den geldiği ve resmen bir açıklama yapılmamış olsa da, Eylül seçimleri sonrasında SPD-Yeşiller-FDP koalisyon seçeneğinin müzakere edildiği tahmin ediliyor.

Ancak son anketler, 2013 yılında yüzde 5 barajının altında kalan FDP’nin halen yüzde 5-6 bandında olduğunu gösteriyor. Ayrıca anketlere göre, FDP’nin barajı geçmesi halinde dahi SPD ve Yeşiller’le birlikte toplam oy oranı yüzde 34 ila 37 arasında olacak.

2013 yılındaki son genel seçimlerde Federal Meclis’e sadece Hristiyan birlik partileri CDU-CSU, SPD, Yeşiller ve Die Linke girebilmişti. O tarihte SPD-Yeşiller-Die Linke’nin sol koalisyonu için yeterli sandalye sayısına ulaşılmışsa da, SPD tercihini CDU-CSU’dan yana kullanmıştı.