Sırbistan’ın aradığı savaş suçu zanlısı Fransa’da yakalandı

Kosova Savaşı sırasında Sırplara yönelik savaş suçu işlemek iddiasıyla aranan eski Kosova Başbakanı ve UÇK önderlerinden Ramuş Haradinaj Fransa’da gözaltına alındı.

Sırbistan tarafından hakkında Interpol aracılığıyla yakalama emri çıkarılan Haradinaj’ın Basel-Mulhouse Havaalanı’nda indiği sırada Fransız polisi tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

Haradinaj hakkında Sırbistan tarafından çıkarılan yakalama emri nedeniyle iade edilip edilmeyeceğinin mahkeme tarafından kararlaştırılacağı öğrenildi.

Kosova Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, Haradinaj’ın serbest bırakılması için girişimlerin başlatıldığı duyuruldu. 

1998-1999 yılları arasında Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) üst düzey yöneticisi iken Sırplara yönelik savaş suçu işlemekle suçlanan Ramuş Haradinaj, 2004-2005 yılları arasında Kosova’da başbakan olarak görev yapmıştı.

Haradinaj hakkında daha önce Yugoslavya için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi (TPIY) tarafından yargılama yapılmış, ancak ‘suçsuz’ bulunmuştu. Haradinaj hakkında 37 suçlama bulunuyordu.

Kosova’da UÇK tarafından işlenen suçlar için bu yıl içinde bir uluslararası mahkemenin başlaması planlanıyor. Kosova lideri Haşim Taçi’nin de savaş sırasında 500 kadar Sırp, Arnavut ve Roman savaş esirine yönelik katliamlarda adı geçiyordu.