Rusya’ya ilişkin tartışmalı seçimleri etkileme raporu yayınlandı

Son haftalarda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Rusya arasındaki gerginliğin giderek artmasına yol açan siber saldırılar üzerinden seçimleri etkileme iddialarına ilişkin Amerikan istihbarat örgütlerinin hazırladığı rapor yayınlandı.

CIA, FBI ve NSA gibi istihbarat örgütlerinin hazırladığı raporda, Rusya lideri Vladimir Putin’in ABD başkanlık seçimlerini etkilemek amacıyla bir kampanya başlattığı iddiasına yer veriliyor.

Rusya’nın ABD’de 8 Kasım’da yapılan ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın kazandığı başkanlık seçimlerine müdahalede bulunulduğunun savunulduğu detaylı rapor, üzerindeki gizlilik kararının kaldırılmasının ardından açıklandı.

‘İNTERNET PLATFORMLARI ÜZERİNDEN GİZLİ BİLGİLER YAYINLANDI’

‘2016 seçimlerinde Rusya’nın eylemleri ve amaçları’ başlıklı raporun kamuoyuyla paylaşılan bölümünde  bölümünde, Rus ordusuna bağlı Dış İstihbarat İdaresi’nin (GRU) ‘Guccifer 2.0, DCLeaks.com ve WikiLeaks gibi platformlar aracılığıyla ABD’yle ilgili bilgileri yayınladığı savunuluyor.

​Amerikan istihbarat raporunda, Kremlin’in devlet destekli medya organları, hükümet kurumları, sosyal medya hesapları veya üçüncü kişiler aracılığıyla gizli istihbarat operasyonları düzenlediği ve bu sayede Amerikan seçimlerine müdahale ettiği iddiasına yer veriliyor.

‘TRUMP’IN SEÇİLMESİ İÇİN CLİNTON İTİBARSIZLAŞTIRILDI’ İDDİASI

Aynı raporda Rusya’nın Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’a yönelik karalama, iftira, itibarsızlaştırma gibi faaliyetlere giriştiği ve bununla Donald Trump’ın kazanmasını sağlamaya çalıştığı iddia ediliyor.

​Rusya’nın önde gelen televizyon kanallarından RT ile Sputnik haber ajansının da suçlandığı raporda, bu yayın organlarının Kremlin’in ABD seçimlerini etkilemeye dönük ‘kampanyasının’ uluslararası düzeyde yansıtılması için kullanıldığı belirtiliyor.

Barack Obama başta olmak üzere Demokratlar’ın Rusya tarafından ‘seçilmekle’ suçlanan Donald Trump ise, raporda iddia edilen istihbarat ve medya faaliyetlerinin ABD seçimlerine etkisinin olmadığını söyledi. Trump, hafta içinde CIA ve FBI başkanlarıyla konuya ilişkin görüşmüş, ancak bu kurumların Rusya’ya dair vardıkları sonucu doğru bulup bulmadığı konusunda yorum yapmamıştı.

20 Ocak’ta görevi devralacak olan Trump, ülkesini siber saldırılara karşı korunmasına dönük kapsamlı bir plan hazırlayacak yeni bir ekip görevlendireceğini de duyurmuştu.