Rapor: Almanya Türkiye’ye silah satışına ara vermeli

Almanya’nın önde gelen barış enstitüleri, yayınladıkları ortak bir raporda Alman hükümetine Türkiye’ye silah satışına ara vermesi çağrısında bulundu.

Kısa adı HSFK, BICC, INEF ve IFSH olan barış ve güvenlik araştırmaları enstitüleri tarafından hazırlanan 2018 Barış Bilirkişi Raporu, Alman hükümetine Türkiye konusunda çağrı yaptı.

Raporda Türk devletinin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü operasyon nedeniyle uluslararası hukuku çiğnediğine vurgu yapıldı.

Alman medya kuruluşu DW’nin haberine göre, barış enstitüleri bu işgal operasyonu sürdüğü sürece Türkiye’ye silah ihracatına ara verilmesi gerektiğini belirtti.

Raporda özellikle Suudi Arabistan’ın Yemen’e, Türk devletinin de Efrîn’e yönelik saldırılarına dikkat çekilerek "Şayet Almanya dürüst bir arabulucu rolü üstlenmek istiyorsa, uzun dönemli bir barış politikası benimsemeli ve kısa dönemli menfaatleri bir yana bırakmalıdır" denildi.

Efrîn’e yönelik işgal saldırıları karşısında “uzun süreli sessizliği” eleştiren rapor, Alman hükümetini "yanlış anlaşılmaya mahal bırakmayacak şekilde insan hakları hukuku ihlalleri yaşandığı ve devletler hukukunun 'şiddet yasağı' ilkesinin çiğnendiğini” yüksek sekle dile getirmemesini eleştirdi.

Barış raporunda, "Almanya’nın insan hakları ihlalleri konusunda Türkiye'ye olan eleştirilerinden 'birkaç vatandaşın tahliye edilmesi karşılığında' feragat etmemesi gerektiği” vurgulanıyor.

"Alman hükümetinin kısıtlayıcı silah ihracatı kontrol yasası çıkartması” çağrısında bulunan rapor, Yemen’de savaşın tarafı olan güçlere de silah ihracatı izinlerinin iptal edilmesini istedi.

Barış enstitüleri, dünya çapında barış ve güvenliğin sağlanması için uluslararası toplumun giderek daha güçsüz bir konumda olduğuna dikkat çekti.

Raporda, "Dünya an itibariyle istikrarlı ve adil bir barış ortamından çok uzakta” tespiti yapılırken, 2012 ile 2015 yılları arasında dünyadaki iç savaşların sayısının 32'den 51’e çıktığı kaydedildi.