Hollanda’da iklim eyleminde 1500’ü aşkın gözaltı

Hollanda’nın Den Haag kentinde cumartesi akşamı çevreci hareket Extinction Rebellion tarafından düzenlenen bir eylem sırasında 1500’ü aşkın kişi gözaltına alındı.

Çevreci hareket Extinction Rebellion, fosil yakıtlara ayrılan sübvansiyonları protesto etmek için Den Hag’da önemli bir yolu bloke etti.

Polis eylemcileri dağıtmak için TOMA kullandı. Polis yaptığı açıklamada “Toplam 1579 kişi gözaltına alındı, 40’ı hakkında soruşturma başlatıldı” dedi.

Bloke edilen yol parlamento ve temel bakanlıkların çok yakınında bulunuyor.

Hollanda basın ajansı ANP'ye göre, bu son eylem Extinction Rebellion aynı noktada yapılan yedinci eylem oldu. Ancak daha önce hiç bu kadar insan gözaltına alınmamıştı. Aynı kaynağa göre, 11 Mart'taki benzer bir eylemde yaklaşık 700 aktivist gözaltına alındı.

Çevreci hareket eyleme yaklaşık 7.000 kişinin katıldığını belirtti. Polisin tazyikli su kullanacağını öngören aktivistlerden bazıları eyleme mayo ile katılarak su altında dans etti.

Birçok Hollandalı ünlü de Den Haag yolunda Extinction Rebellion tarafından düzenlenen eylemlere katıldı.

Cumartesi günü, özellikle "Game of Thrones" dizisindeki Melisandre rolüyle tanınan 46 yaşındaki aktris Carice Van Houten aktivistler arasındaki yerini aldı.

ANP'nin haberine göre aktris de gözaltına alındı ancak, akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Extinction Rebellion sözcüsü Aaron Pereira, “Her ay ya da iki ayda bir geliyoruz ve her seferinde sayımız ikiye katlanıyor” dedi. Pereira, "İklim için gerçek bir eylemde bulunulmasına geniş bir halk desteği var ve insanlar hükümetin fosil yakıt endüstrisine sübvansiyon vererek, buna aktif bir şekilde karşı çıktığının farkına varıyor” diye ekledi. Sözcü, Den Haag’da yaptıkları gibi yolu bloke etme eylemlerinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından kabul edilen meşru bir protesto biçimi olduğunu kaydetti.