Fransa’daki lise saldırganı sağcı seçilmişin oğlu çıktı

Fransa’nın güneydoğusunda bugün bir lisede saldırı gerçekleştiren 17 yaşındaki öğrencinin Grasse Belediyesi seçilmişlerinden birinin oğlu olduğu öğrenildi.

Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesine bağlı Grasse kentinde Alexis de Tocqueville Lisesi’nde tüfek ve tabancalarla saldıran bir genç, okul müdürü dahil 8 kişiyi yaralamıştı. Saldırgan, elinde silahlar ve okula bıraktığı sahte bombalarla yakalanmıştı.

Olayın ardından gün boyu ‘terör saldırısı alarmı’ verilmişken, yapılan incelemeler sonucu saldırganın herhangi bir ‘terörist örgütle bağlantısının olmadığı’ duyuruldu.

Ancak 17 yaşındaki öğrencinin babasının kentteki bir seçilmişin olduğu bildiriliyor. Killian adlı öğrencinin babasının aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) adlı partinin üyelerinden olduğu, ancak bu partiden ayrıldığı kaydedildi. Öğrencinin babasının daha sonra sağ parti Cumhuriyetçiler (LR) üyeliğini seçtiği verilen bilgiler arasında.

Saldırgan öğrencinin Facebook’ta elinde boş silahın tetiğini çekerken çektiği görüntüleri paylaştığı ortaya çıkarken, psikolojik sorunlarının olduğu ve yine silahlara meraklı olduğu bilgisi paylaşıldı.