Fransa’da polis şiddetine karşı büyük yürüyüş

Fransa’da son yıllarda artış gösteren polis şiddeti ve cinayetleri nedeniyle binlerce kişinin katıldığı bir protesto gösterisi düzenlendi.

Başkent Paris’te ülke genelinden katılımın sağlandığı protesto yürüyüşüne polise göre 7 bin 500 kişi katılırken, organizatörlere göre 10 binin üzerinde kişi katılım gösterdi.

Nation Meydanı’ndan Republique Meydanı’na kadar ‘Adalet ve onur; polisin dokunulmazlığına son verilsin!’ yazılı pankartın arkasında yürüyen eylemciler, polisin öldürdüğü veya şiddet uyguladığı 13 kişinin portrelerini de taşıdı.

Polis şiddetine karşı eyleme Yeni Anti-Kapitalist Parti (NPA), Attac, CGT, Solidaires ve CNT sendikaları ile çok sayıda insan hakları kuruluşları destek verdi.

Protesto yürüyüşü sırasında bazı noktalarda polisle çatışmalar yaşanırken, polisin göz yaşartıcı bomba kullandığı görüldü.

Son yıllarda çoğunluğu yabancı kökenli olan bir çok genç polis kontrolleri veya operasyonları sırasında yaşamını yitirmişti. Son olarak 2 Şubat’ta Aulnay-sous-Bois kentinde polisin Théo adlı siyahi bir gence şiddet uyguladığı ve copla tecavüz ettiği çevreden geçen bir kişi tarafından kameraya alınmıştı. Olay Fransa’da büyük yankı uyandırmış, ancak polislere sadece fiziki işkence suçlamasıyla soruşturma açılmıştı.