Atina’da yeni yasaya karşı protesto: 9 gözaltı

Yunanistan’ın başkenti Atina’da polise eylemleri yasaklama yetkisi veren yeni yasanın kabul edilmesi, solcu grupların tepkisiyle karşılaştı. Protesto eyleminde çatışmalar yaşandı, 9 kişi gözaltına alındı.

Perşembe günü polise göre 12 bin dolayında kişi Atina’nın bir çok yerinde sokaklara çıktı.

Solcu ve komünist partilerin çağrısı üzerine sokaklara çıkan kitleler, gösteri hakkında yeni düzenlemeler içeren yasayı protesto etti.

Yeni yasa, parlamentoda hazır bulunan 288 vekilden 187’sinin oyunu alarak kabul edildi.

Düzenlemeler arasında küçük çaplı eylemlere ayrılan kamusal alanların daraltılması ve başta “karşı eylemler” olmak üzere bazı gösterilerin güvenlik gerekçesiyle polis tarafından yasaklanması hakkı var.

Sağcı Başbakan Kyriakos Miçotakis’a göre bu kurallar, kent merkezlerini sık sık kapatmaya neden olan “onlarca küçük eylemi” düzenlemek için gerekli.

Muhalefet partileri, Covid-19 salgınının yol açtığı derin resesyon gelirken hükümetin kendi muhaliflerini susturmaya çalıştığı tepkisinde bulunuyor. Uluslararası Af Örgütü de yasa karşısındaki endişelerini dile getirdi.

Perşembe günü yasaya karşı düzenlenen protesto eyleminde polisle çatışmalar yaşandı, 9 kişi gözaltına alındı. Polis eylemcilere karşı Parlamento yakınında gaz bombaları kullandı. Eylemciler arasındaki maskeli bir grup da molotof kokteylleri ile karşılık verdi.

Radikal sol parti Syriza, polisin eylemcilere karşı şiddet kullanmasına tepki gösterdi.