Sosyalist gençler Berlin’de açlık grevini sonlandırdı

Sosyalist gençlik örgütü Young Struggle’in Berlin’de 24 Ocak’ta başlattığı 3 günlük açlık grevi, bugün basın açıklaması ile sona erdi.

Tecrit politikasına karşı ve siyasi tutsakların taleplerini sokaklara taşımak, Türkiye ve Kurdistan’da tecride karşı süren eylemlere Avrupa’dan destek vermek amacıyla yapılan açlık grevi, üçüncü gününde NAV-DEM lokaline taşındı. Lokalde ziyaretçilerle ve Ölüm Orucu gazisi Bedia Ergün ve 30 yıllık tutsaklıktan sonra 2022 yılında tahliye olmuş bir tutsak ile sohbetler geliştirildi.

Gün içinde tutsaklara mektuplar yazan gençler, saat 16.00’da bir basın açıklaması ile eylemlerini sonlandırdı.

Türk devletinin hapishanelerde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve tutsaklara yönelik tecrit ve hak gasplarına karşı içerde ve dışarda süren mücadeleye Avrupa’dan ses olmak için üç günlük açlık grevi eylemine başladıkları ifade edilen basın açıklamasında, söz konusu politikalara karşı mücadelenin de her yerde büyütülmesi gerektiği vurgulandı.

Faşist Türk devletinin tutsaklara yönelik saldırılarına karşı tutsakların içerde direndiğini, ancak esas direnişin dışarda olması gerektiğinden hareketle, bu mücadelenin sadece Türkiye ve Kurdistan ile sınırlı kalmaması gerektiği belirtildi.

Söz alan NAV-DEM temsilcisi de hapishanelerde tecride ve hak gasplarına karşı süren mücadeleye Berlin’den ses olmak için açlık grevi yapan sosyalist gençlere teşekkür etti. Bunun yüksek bir duyarlılık gerektirdiğini belirten temsilci, açlık grevcilerini üçüncü gününde ağırlamaktan da mutluluk duyduklarını ifade etti ve konuşmasını, “Mücadelemiz ortaktır, omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz” diyerek sonlandırdı.

2-4 ŞUBAT’TA LONDRA, PARİS, KÖLN VE BASEL’DE ÜÇ GÜNLÜK AÇLIK GREVİ

TSP adına yapılan konuşmada ise, sosyalist gençlerin bu eylemiyle, Türk devletinin hapishanelerindeki faşist baskılara, tecride ve hak gasplarına karşı içerde iki aydır açlık grevi yapan yurtsever tutsakların, dışarda süren açlık grevleri ve adalet nöbetlerinin, 3 günlük açlık grevi yapan ESP ve SGDF’lilerin direnişlerini selamlamak ve Avrupa’ya taşımayı hedeflediklerini ve enternasyonal dayanışmanın güzel bir örneğini sergilediklerini belirtti. Avrupa emperyalist devletlerinin Türk devletiyle el ele hareket ettiklerini, bu egemen sınıf dayanışmasına karşı Avrupa işçi emekçilerinin, antifaşist güçlerinin enternasyonal dayanışmasının önemine değinen TSP temsilcisi, sosyalistlerin 2-4 Şubat tarihlerinde de Londra, Paris, Köln ve Basel’de üç günlük açlık grevi yapacaklarını belirtti.

Basın açıklamasına katılan Ölüm Orucu gazisi Bedia Ergün de, hapishanelerde süren faşist saldırıların geçmişte olduğu gibi bugün de devrimcilerin birleşik mücadelesiyle püskürtebileceğini ve bunun için tutsakları sahiplenme mücadelesinin her yerde büyütülmesi gerektiğini belirtti.

Basına açıklamasında sonra eylem, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganlarıyla bitirildi.