İmralı tecridi protesto edildi, Nagihan Akarsel anıldı

Cenevre kentinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Ofisi önünde İmralı tecridi protesto edildi, Nagihan Akarsel anıldı.

"Dem dema azadiyê ye" hamlesi kapsamında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanmasını talep eden Kurdistanlıların eylemi 33'üncü ayında kararlılıkla sürdürülüyor.


BM Ofisi'nin bulunduğu Nations Meydanı'nda düzenlenen oturma eyleminde bu hafta katledilişinin yıl dönümünde Jineoloji Akademi Üyesi ve Gazeteci Nagihan Akarsel anıldı ve BM'ye Türk devletinin işlediği suçların durdurulması çağrısı yapıldı.

Nagihan Akarasel, Şırnak’ta 3 Ekim 2015'te  katledilen, ardından bedeni akrep tipi zırhlı araç ardından sürüklenen Hacı Lokman Birlik ile 1 Ekim'de Ankara’da Türk İçişleri Bakanlığı’na fedai eylem gerçekleştiren Rojhat Zilan (Özkan Şahin), Erdal Şahin (Hasan Oğuz) şahsında saygı duruşu gerçekleştirildi.

Şehitleri anarak konuşmasına başlayan Cenevre Demokratik Kürt Toplum Merkezi (CDK) Eşbaşkanı Tuba Yılmaz, Nagihan Akarsel İçin Adalet İnisiyatifi tarafından katliamın aydınlatılmasına yönelik sürdürülen kampanyaya değinerek, "Türk devletinin Kürt kadınlarını hedef alan saldırıları Nagihan Akarsel'le sınırlı değildir. Nagihan Akarsel şahsında Kürt kadınlarının mücadelesi hedef alınmıştır" dedi.

Diğer Eşbaşkan Mehmet Latif Çelebi de Abdullah Öcalan'a yönelik  başlatılan uluslararası komplonun üzerinden 24 yıl geçtiğimi hatırlatarak, "Önder Apo’nun Suriye’den çıkarılmasıyla başlayan süreç, etkisi ve sonuçları itibariyle bugün hem Türkiye’de hem Ortadoğu’da önemli toplumsal ve siyasal gelişmeler ortaya çıkarmıştır" diye konuştu.

"9 Ekim komplosu, her ne kadar 1998’de hayata geçirilmiş olsa da arka planında Kürt sorununun yüzyıllık çözümsüzlüğünün ve Kürtlerin bir halk olarak temel haklarından yoksun bırakılmalarıyla sonuçlanan bölgesel ve uluslararası konsensüs vardır" diye sözlerini sürdüren Çelebi, "Yüzyıl önce Ortadoğu’daki egemen devletlerin sınırlarını çizen güçler bir asır sonra halklara umut olabilecek fikriyatın mimarı ola Önder Apo'ya karşıda bir müdahale başlatmıştır. Önder Apo'nun Demokratik Ortadoğu’da halkların ortak mücadelesi ve kurtuluşunu esas alan fikriyatı bu bölgesel ve uluslararası müdahalede belirleyici olmuştur. 9 Ekim komplosu Önder Apo’nun Ortadoğu halklarının özgürlük mücadelesine ilham olabilecek düşüncelerine karşı vurulan bir darbe ve başta Kürt halkı olmak üzere Ortadoğu halklarının ortak geleceğine dönük yapılan büyük bir müdahalenin de başlangıcıdır" dedi. 
Çelebi, şunları belirtti: "Komplo ile ülkenin ortak geleceği hedef alınmış, Kürt ve Türk halkı karşı karşıya getirilerek bir iç savaşın fitili ateşlenmek istenmiştir. Buna karşı ise Önder Apo İmralı’da ortaya koyduğu duruş ve geliştirdiği demokratik konfederalizm paradigmasıyla komployla hedeflenen bu kirli ve tehlikeli girişimi boşa çıkarmış, Ortadoğu halklarının bu kapandan ve belirsizlik girdabından, barış, demokrasi ve diyalog yoluyla kurtulabileceğini ortaya koymuştur.
9 Ekim 1998’de başlayan ve 15 Şubat 1999’da halkların önderi Önder Apo İmralı'da esaret altına alınmasıyla devam eden bu süreç, aradan geçen 24 yılda Türkiye’de toplumsal barış ve Kürt sorununun demokratik çözümünü mümkün kılacakken, bu fırsat her seferinde küçük siyasal hesaplara kurban edildi. Önder Apo'nun demokratik ve barışçıl çağrılarına oyalama, tasfiye, çöktürme planı ve ağırlaştırılmış tecritle karşılık verildi. İmralı’da tutsak edilen sadece Öcalan değil, aynı zamanda onun şahsında özelde Ortadoğu genelde ezilen dünya halklarının toplumsal barışı ve halkların özgür yaşam seçeneği olmuştur.

Hem kendi hukukunu hem de uluslararası hukuku yok sayarak bugün İmralı’da önderliğe karşı yürütülen bu ağırlaştırılmış tecrit ve ablukayı kırmak, ortadoğu halklarını kuşatan faşizm zincirini de kıracaktır. 24 üncü yılını dolduran 9 Ekim Komplosunu bir kez dahalanetliyoruz İmralı’daki tecridi kırmak için vicdan ve sorumluluk sahibi, demokrasi ve barış kaygısı olan her kesime önder Apo’nun ortaya koymuş olduğu barış, demokrasi ve özgürlük iradesine sahip çıkma çağrısında bulunuyoruz."

ZÜRİH'TE PROTESTO EDİLECEK

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik 9 Ekim 1998'de gerçekleştirilen uluslararası komplonun yıl dönümüne günler kala İsviçre'de yaşayan Kurdistanlılar alanlara çıkmaya hazırlanıyor.  
"Öcalan'a özgürlük, Kürt sorununa çözüm" sloganıyla 7 Ekim Cumartesi günü İsviçre'nin Zürih kentinde Helvetiplatz'ta saat 16.00'da düzenlenecek merkezi yürüyüşe katılım çağrısının yapıldığı eylemde Kurdistanlılar sloganlarla oturma eylemine devam etti.