BM tüm yöneticileri ‘temiz enerji’ yolunu seçmeye çağırdı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, tüm dünya yöneticilerini Covic-19 sonrası ekonomik canlanma planlarında “temiz enerji yolunu seçmeye” çağırdı.

Uluslararası Enerji Kurumu (UEK) tarafından bir araya getirilen bir çok ülkenin bakanına yönelik görüntülü bir mesaj veren Guterres, “yeniden kömüre başvurulmaması için şimdiden angaje olunmasını” ve “kalkınmakta olan ülkelerdeki kömür için tüm dış finansmanlara son verilmesini” istedi.

Online düzenlenen “temiz enerjiye doğru geçiş zirvesinde” konuşan Guterres, “Covid-19 sonrası ekonomik canlanma planlarında kömürün yeri yoktur” dedi.

Guterres, “Bugün tüm yöneticileri üç hayati nedenle temiz enerjiyi seçmeye çağırmak istiyorum: sağlık, bilim ve ekonomi” diye ekledi.

BM Genel Sekreteri, “Fosil enerjilere sübvansiyon fonlarını israfa son vermeliyiz” şeklinde konuştu.

Guterres, sanayi, havacılık ve ulaştırma gibi sektörleri yeniden yürütmeye yönelik desteğin de Paris iklim anlaşması hedeflerine bağlı olmalarına koşullandırılmasını istedi. İklim anlaşması sanayi öncesi döneme göre küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak için sera gazı emisyonlarının düşürülmesini hedefliyor

Kömür, petrol veya gaz gibi fosil enerjiler ikim değişikliklerinden sorumlu emisyonların yüzde 80’ini temsil ediyor.