Barîn’in yaralarına zeytin yağı sürmeyi unutma Heyfa!

Basutê’nin elmalarını duymuş muydunuz? Hayır, duymuş olamazsınız, Heyfa’nın terlikleri kanlar içerisinde sokakta... Bak, ajanslarda adın geçiyor Heyfa!  

“...bir gölgeyi sevmek ne demektir bilmezsiniz... öldüğü gece terliklerindeki izleri okşadım.” -Didem Madak

Her kes elmasını bilir ama badem gözlüdür Basuteli çocuklar! Heyfa da badem gözlü... Badem gözlü heyva 13 yaşında. Mor çizgili pijamalarını çok mu severdin Heyfa...

Çocuklara kıymayın, onlar yalnızca oyun oynamasını bilir... Kürt çocuklarının da oyun oynamayı bildiğini duymuş muydunuz hiç? Hayır, duymuş olamazsınız.  

Heyfa’nın mor çizgili pijamaları üzerinde; bir sedyeye uzatmışlar onu, hastane’de olmalı...

Heyfa, “hastanede oyun oynanmaz” diye bağırmak istiyorum. Savaş oyun değil Heyfa!  Gözlerin hala 13 yaşında ama...

Basutê’nin elmalarını duymuş muydunuz? Hayır, duymuş olamazsınız, Heyfa’nın terlikleri kanlar içerisinde sokakta... Bak, ajanslarda adın geçiyor Heyfa!  

“Efrin’in Şerawa ilçesine bağlı Basutê köyüne yapılan top saldırısı sonucu 13 yaşındaki kız çocuğu Heyfa Mihemed Kelho yaşamını yitirdi.”

“Yedi çocuk da yaralandı.” Sen ve arkadaşların... “Çocukların oyun oynarken, Türk ordusu tarafından hedef alındığı öğrenildi.” Elma ve zeytin yani sen ve arkadaşların.

Heyfa!

Sakalllarından biçilen eksik ruhluları var onların. Kara kısa elbiseleri, ölüm kokan nefesleri.

Savaş oyun değil Heyfa! Gözlerin hala 13 yaşında ama... Korkma, korkma! Barîn’i hatırla... Her sabah sofralara konan zeytin taneleri nasıl hatırlanırsa öyle hatırla...

Heyfa’nın “kanlı oyunlarınızı” bilmediğini duymuş muydunuz hiç? Hayır, duymuş olamazsınız. Bak, toz içinde mor çizgili pijamaları, çıplak ayakları taze elma ağacı kokusunda.

Annen şimdi çok mu uzakta. Korkma Heyfa, korkma! Barîn’i hatırla... Barîn’in annesi de çok uzakta.

Senden bir isteğimiz olacak Heyfa. Barîn’in yaralarına zeytin yağı sürmeyi unutma!  

Barîn, badem gözlerine yeniden gülmeyi öğretir unutma Heyfa,

Unutma!  

*Heyfa Mihemed Kelho, Efrin’nin Şerawa ilçesine bağlı Basutê köyünde yedi arkadaşıyla birlikte oyun oynarken, 19 Şubat 2018 tarihinde Türk devletinin top saldırısının hedefi oldu. Bombalama sonucunda Heyfa yaşamını yitirirken, arkadaşları yaralandı. Heyfa ve arkadaşlarının bombalandığı yerde geride yalnızca kanlı terlikler kaldı...